Polojasno
16°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Let MH370 vraj počas cvičenia zostrelili Američania!
Zdielať na

Let MH370 vraj počas cvičenia zostrelili Američania!

KUALA LUMPUR / Rozsiahle pátranie po zmiznutom malajzijskom lietadle v Indickom oceáne môže byť len zásterkou maskujúcou skutočnosť, že lietadlo bolo omylom zostrelené počas vojenského cvičenia. Aspoň to tvrdí kniha Flight MH370: The Mystery britského autora Nigela Cawthornea, ktorá bola uvedená na trh v pondelok, napísal spravodajský server news.com.au.

Americko-thajské cvičenie

Kniha sa snaží novým spôsobom objasniť záhadu lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré zmizlo 8. marca na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 ľuďmi na palube.

Cawthorne, ktorý sa vďaka 150 knihám na konte označuje za "najviac publikujúceho žijúceho britského autora", sa pohráva s myšlienkou, že lietadlo bolo omylom zostrelené počas americko-thajského vojenského cvičenia.

Chyba bola ututlaná

Podľa jeho teórie bola táto chyba ututlaná, pretože sa úrady obávali prípadných odvetných útokov. Údaje posilňujúce pátranie po lietadle hneď niekoľkými smermi potom boli podľa tejto teórie zásterkou, ktorá má realitu zamaskovať. Píše portál news.com.au.

Cawthorne svoju teóriu opiera o očité svedectvo zamestnanca novozélandskej ropnej plošiny Mikea McKaye, ktorý uviedol, že videl na nebi ohnivú guľu, keď pracoval na plošine v Juhočínskom mori ráno 8. marca. Nijak ale nerieši otázku, čo sa stalo s troskami lietadla, z ktorého sa zatiaľ nepodarilo nájsť ani zlomok.

Film o záhade

Na knihe o záhade malajzijského lietadla už podľa médií pracuje tiež americká autorka Christine Negroniová, ktorá napísala knihu Deadly Departure o lete TWA 800, ktorý sa v roku 1996 zrútil do Atlantického oceánu. Vtedy zahynulo všetkých 230 osôb na palube. Nová kniha Negroniovej sa má volať Crashed a vyjde v nakladateľstve Penguin.

Zároveň je v plnom prúde natáčanie filmu The Vanishing Act o stratenom malajzijskom lietadle, ktoré by mohlo byť v kinách už o niekoľko mesiacov. Počas víkendu sa na servere YouTube objavil 90-sekundový oficiálny trailer filmu, ktorý režíruje indický režisér Rupesh Paul.

Kľúčové štyri hodiny?

V deň, kedy zmizlo lietadlo, si 17 minút nikto nevšimol, že sa nenachádza na radare. Oficiálna záchranná operácia bola zahájená až po štyroch hodinách. Vyplýva to z predbežnej správy o marcovom zmiznutí lietadla, ktoré zverejnilo malajzijské ministerstvo dopravy.

Malajzia poskytla správu Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo (ICAO), následne odoslala päťstránkový dokument médiám. Správa odhaľuje, že boeing, ktorý smeroval do Pekingu, zmizol z radarov 8. marca v noci o 1:21 miestneho času. V tom čase mala posádka kontaktovať letových dispečerov vo vietnamskom Ho Či Minovom Meste. Nič také sa však nestalo. Trvalo 17 minút, než sa vietnamskí dispečeri začali pýtať, kde sa lietadlo nachádza.

Po tom nastala štvorhodinová pauza. Medzičasom zistili, že lietadlo zmizlo a úrady zahájili záchrannú operáciu. Správa nevysvetľuje, čo sa počas štyroch hodinách dialo. Uvádza, že Malajzia kontaktovala Singapur, Hongkong a Kambodžu. Tieto štyri hodiny však mohli byť rozhodujúce.

Súvisiace články

Najčítanejšie