Skoro jasno
25°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Slávni Alexandrovci podporili Putina, s touto piesňou o hrdinstve
Zdielať na
Zahraničie

Slávni Alexandrovci podporili Putina, s touto piesňou o hrdinstve

ODESA / Ukrajinským mestom Odesa otriasol dnes ráno výbuch granátu. Podľa svedkov ho niekto hodil priamo z idúceho auta na ukrajinskú hliadku. Explózia zranila až 7 ľudí! Ruský prezident stále posilňuje svoj vplyv na východ Ukrajiny a polostrov Krym aj v kultúrnej sfére. Známa kapela Alexandrovci zložila Ódu na ruských vojakov.

Pieseň ruským vojakom

Známa skupina, ktorá už stála na spoločnom pódiu s Karlom Gottom, či slovenskou kapelou Desmod, teraz spieva oslavnú pieseň pre maskovaných vojakov, ktorí v marci obsadili Krym.

Skladba nesie názov Zdvorilí ľudia. Týmto pomenovaním označujú Rusi svojich vojakov v neoznačených uniformách. Ukrajinci ich nazývali „zelení mužíčkovia“. Dokonca aj prezident Vladimir Putin priznal, že pieseň je o ruských vojakoch.

Tlak na umelcov

Rusko sa odkláňa čoraz viac od Západu aj v oblasti kultúry. Prísne vlastenecká kultúrna politika má pomôcť upevniť kultúrnu a duchovnú jednotu, uvádza nová vízia rozvoja kultúry, ktorú vypracovalo ruské ministerstvo kultúry. Ochrancovia ľudských práv varujú, že ruská kultúrna politika sa ideologizuje a tlak na umelcov kritických voči vláde sa stupňuje.

Ruský prezident Vladimir Putin sa vyjadril, že ruský národ je nadradený iným národom. Podľa Putina Rusko "vsalo do seba ako vysávač rozličné etniká a národnosti, a tak vznikol nielen mimoriadny kultúrny, ale aj genetický kód".

"Tento genetický kód je jedným z našich konkurenčných výhod v modernom svete. Je veľmi húževnatý a schopný odporu," povedal Putin, podľa ktorého Rusi sledujú vyššie morálne hodnoty ako ľudia na Západe.

Vlastenectvo a úspech

Jediný základ, na ktorom môže byť budovaný úspešný štát, je vlastenectvo a viera v úspech vlasti, myslí si Putin. V samotnom texte piesne Zdvorilí ľudia sa spomínajú pojmy ako sláva či česť. Bez štipky irónie.

Výsledkom novej ruskej kultúrnej politiky je aj nariadenie, že v kultúrnych zariadeniach smú byť vystavené len oslavné obrázky vlasti, ktoré majú ľuďom ukázať, že Rusko je veľmoc, ktorá robí všetko správne. "Ako v čase Sovietskeho zväzu," vraví ruská dramaturgička Jelena Kovalská.

Po tom, ako všetky televízne kanály už riadi Kremeľ, čo nezávislé médiá a kritici boli umlčaní, má sa teraz aj kultúra koncentrovať na vlastenectvo. Návod ministerstva kultúry hovorí, že Rusko je mimoriadny prípad, pretože nepatrí ani k Európe, ani k Východu.

Poňali to inak

Úplne inak ako ruský armádny zbor sa k ukrajinskej kríze postavila miestna populárna kapela Skaj. Svoju staršiu pieseň Sme spolu doplnili o ruský text a zdôrazňujú, že Rusi aj Ukrajinci žijú v ich krajine spoločne.

"Táto pieseň nie je o politike. Hovorí sa v nej, že sa ľudia majú ľúbiť a rešpektovať bez ohľadu na to, akým jazykom hovoria," priznáva frontman skupiny Oleg Sobčuk.

Hoci je ich pieseň spolu s hlavnou myšlienkou veľmi chytľavá, iba ťažko si nájdu cestu do uší vojakov, či nebodaj politikov.

Súvisiace články

Najčítanejšie