Skoro jasno
23°
Bratislava
Elena Helena
18.8.2026
Pri ruskom útoku v Charkovskej oblasti zahynulo najmenej desať ľudí
Zdielať na

Pri ruskom útoku v Charkovskej oblasti zahynulo najmenej desať ľudí

KYJEV / Najmenej desať ľudí zahynulo pri ruskom raketovom útoku na obec Pečenihy v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. Ďalších osem ľudí utrpelo zranenia. Informoval o tom šéf oblastnej vojenskej správy Oleh Syniehubov. K útoku došlo 18. augusta.

Archívne video Archívna reportáž

Archív (29.07.2026): Pomoc vďaka dobrým ľuďom

Pri ruskom raketovom útoku na obec Pečenihy v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny zahynulo najmenej desať ľudí. Oznámil to náčelník oblastnej vojenskej správy Oleh Synehubov

Útok zranil ďalších osem ľudí

Miestne úrady oznámili, že ďalších osem ľudí utrpelo zranenia. Pri útoku bolo podľa miestnych úradov poškodených aj desať rodinných domov, kaviareň, pošta, obchod a sedem áut. Záchranné zložky pokračujú v práci na mieste a bilancia obetí sa môže ešte zmeniť. 

Útoky zasiahli aj ďalšie oblasti

Ruské útoky zasiahli aj ďalšie časti Ukrajiny. V Izjume v Charkovskej oblasti utrpelo zranenia päť ľudí vrátane dieťaťa. Pri meste Brovary neďaleko Kyjeva ruské drony poškodili civilnú infraštruktúru, sklady a rodinný dom.

Ukrajinské letectvo zároveň uviedlo, že Rusko počas noci zaútočilo na Ukrajinu 147 dronmi, pričom protivzdušná obrana ich 111 zneškodnila. Zásahy boli zaznamenané na 19 miestach.

Charkovská oblasť čelí pravidelným útokom

Ukrajina sa od februára 2022 bráni rozsiahlej ruskej invázii, pričom boje a ruské útoky pokračujú už piaty rok. Charkovská oblasť na severovýchode krajiny patrí medzi regióny, ktoré ruské sily pravidelne ostreľujú, a to aj pre jej polohu v blízkosti ruských hraníc. Ruské útoky počas vojny opakovane zasiahli aj civilné oblasti a vyžiadali si obete medzi civilným obyvateľstvom.

Ďalší útok dronmi smeroval na Moskvu

Na ruskú Moskovskú oblasť 18. augusta zaútočilo podľa tamojších úradov 620 dronov. Ruská protivzdušná obrana ich 180 zničila. Oznámil to na sieti Telegram primátor ruskej metropoly Sergej Sobianin. O prípadných obetiach ani škodách úrady neinformovali.

Po útoku boli na všetkých moskovských letiskách dočasne zavedené obmedzenia letovej prevádzky. V dôsledku bezpečnostných opatrení nemohlo v Moskve pristáť osem letov. Záchranári zasahovali na miestach, kam dopadli trosky zničených dronov.

Vojna si už vyžiadala tisíce civilných obetí

Obe strany tvrdia, že zámerne neútočia na civilistov, podľa OSN však počas vojny zahynulo viac ako 16 000 civilistov vrátane žien a detí, pričom väčšina zaznamenaných obetí pochádza z území kontrolovaných Kyjevom, na ktoré útočí ruská armáda.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy