Ruský ekonóm varoval pred porážkou v ekonomickom boji s Ukrajinou. Krátko nato ho odvolali
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / Vysokopostavený ruský ekonóm Andrei Klepach bol prepustený zo svojej funkcie hlavného ekonóma druhej najväčšej ruskej banky VEB. Jeho odvolanie prichádza po sérii kritických vyjadrení o stave ekonomiky, ktoré vyvrcholili ostrým prejavom, v ktorom varoval, že Moskva nebude môcť vyhrať dlhodobú ekonomickú konfrontáciu s Ukrajinou.
Archívne Štúdio 24: Ruské lode pod tlakom Ukrajiny
Andrei Klepach, ktorý od roku 2014 pôsobil na spomínanej pozícii v štátom kontrolovanej rozvojovej banke VEB, opustil svoju funkciu niekoľko dní po tom, čo ruské médiá informovali o prelomovom prejave, ktorý predniesol v máji pred kolegami ekonómami. Informoval o tom portál The Guardian.
V prejave, o ktorom ako prvý informoval The Moscow Times, Klepach upozornil, že Rusko ekonomicky „zaostáva“ za Čínou a USA a „v niektorých ohľadoch dokonca aj za Ukrajinou“. Podľa Klepacha tlak na ruskú ekonomiku, spôsobený vojnou, nevyhnutne povedie k „sociálnej kríze“, ktorá prepukne „vtedy, keď to nikto nebude zvlášť očakávať“.
Ekonóm tiež spochybnil očakávania bezprostredného ekonomického kolapsu Ukrajiny, označujúc ich za mylné. Zdôraznil, že dlhodobá konfrontácia s Ukrajinou nepovedie k ruskému víťazstvu. „Túto súťaž vo vojne opotrebovania s Ukrajinou nevyhráme,“ uviedol Klepach. „Máme ilúziu, že tam všetko skolabuje. Neskolabovalo a ani neskolabuje. Naše náklady rastú.“
Priznanie, že Rusko čelí ekonomickým problémom
Tieto vyjadrenia predstavovali vzácne priznanie zo strany vysokopostaveného ruského ekonóma, že krajina čelí čoraz väčším ekonomickým problémom. Zároveň boli v priamom rozpore s tvrdeniami Vladimira Putina, ktorý opakovane uvádza, že Moskva úspešne zvláda ekonomické dôsledky vojny a že ekonomické vyčerpanie Ukrajiny je len otázkou času.
Kremeľská lojalita nad odbornou realitou
Banková skupina VEB neposkytla oficiálne zdôvodnenie Klepachovho prepustenia. Jeden z jeho známych však pre ekonomický denník Vedomosti uviedol, že jeho odchod z banky „súvisel s jeho osobnými, tvrdými hodnoteniami ekonomického a politického vývoja krajiny, ktoré sa v žiadnom prípade nemôžu zhodovať s postojom korporácie“.
Nezávislé ruské médium The Bell, s odvolaním sa na svoje zdroje, informovalo, že Klepach bol prepustený na priamy príkaz Kremľa a že jeho odvolanie priamo súviselo s jeho májovým prejavom. Klepachovo prepustenie podčiarkuje rastúci dôraz Kremľa na lojalitu vo vyšších kruhoch ruskej moci. Objavujú sa pritom správy, že Putin sa čoraz viac obklopuje predstaviteľmi, ktorí sa zdráhajú spochybňovať jeho názory.
Prognózy rešpektovaného ekonóma
Alexandra Prokopenko, bývalá poradkyňa ruskej centrálnej banky a členka Carnegie Russia Eurasia Center, označila Klepacha za rešpektovaného ekonóma, ktorý sa nebál vyjadrovať názory odlišné od oficiálnej línie. „Klepachovo prepustenie – ide o jedného z najlepších ruských makroekonómov – pravdepodobne neodvráti blížiacu sa krízu, pred ktorou varoval,“ uviedla Prokopenko. Podľa nej boli Klepachove prognózy „založené na hodnotení reality, a nie na snahe niekomu sa zapáčiť“ a často boli pesimistickejšie než oficiálne údaje.
Tlak na ruskú ekonomiku a neudržateľné výdavky
Ruská ekonomika prechádza najnáročnejším obdobím od začiatku Putinovej rozsiahlej invázie na Ukrajinu v roku 2022. Zaťažujú ju masívne vojnové výdavky, západné sankcie a rastúca schopnosť Ukrajiny útočiť na ruský ropný a plynárenský priemysel.
Len za prvé štyri mesiace roku 2026 dosiahol deficit ruského štátneho rozpočtu 5,87 bilióna rubľov (60,6 milióna eur), čo je výrazne viac než vládny cieľ 3,79 bilióna rubľov na celý rok. Dvaja ľudia oboznámení s týmito rokovaniami uviedli, že niektorí z Putinových najbližších poradcov ho v súkromí varovali, že súčasná úroveň vojnových výdavkov sa stáva neudržateľnou.
V poslednom období ukrajinské útoky zasiahli desiatky skladov spoločnosti Wildberries, najväčšieho ruského internetového predajcu, pričom zničili tovar v hodnote miliárd dolárov. Útoky vyvolali otázky o finančnej stabilite spoločnosti a zasadili vážny úder tisícom nezávislých predajcov, ktorí sú od tejto platformy existenčne závislí.
Putin zatiaľ nedal najavo zámer obmedziť vojnu alebo znížiť výdavky. Kremeľ sa namiesto toho snaží získať dodatočné príjmy zvyšovaním daní pre menšie podniky a vyvíjaním tlaku na oligarchov, aby viac prispievali na vojnové úsilie. Ruské financie tento rok podporil prudký rast cien ropy po vojne USA s Iránom, ktorý Moskve priniesol miliardy dolárov dodatočných príjmov a pomohol zmierniť časť narastajúceho ekonomického tlaku.