Jasno
28°
Bratislava
Krištof
28.7.2026
Maďarsko ide po nezákonne získanom majetku. Nový úrad dostane silné právomoci, Fidesz bol proti
Zdielať na

Maďarsko ide po nezákonne získanom majetku. Nový úrad dostane silné právomoci, Fidesz bol proti

Archívna reportáž

Orbán ponúkol Fideszu demisiu

BUDAPEŠŤ / Maďarský parlament v utorok schválil zákon na zriadenie Národného úradu na ochranu a vymáhanie verejného majetku (NVVH). Proti zriadeniu hlasovalo len 46 poslancov opozičnej strany Fidesz. S odvolaním sa na server 444.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Úrad má vyšetrovať korupciu a zneužívanie majetku

Za návrh hlasovalo 143 poslancov vládnej strany Tisza a opozičného Hnutia Naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom), pričom prijatie zákona si vyžadovalo dvojtretinovú väčšinu 199-členného zákonodarného zboru.

Premiér Péter Magyar v polovici júna vyhlásil, že hlavnou úlohou NVVH bude odhaľovanie zneužívania verejného majetku v minulosti, vyšetrovanie korupcie a podpora pri vymáhaní nezákonne nadobudnutého majetku. Podľa predsedu vlády ide o kľúčový krok k tomu, aby „verejné financie opäť nadobudli charakter verejných prostriedkov“, pričom navrhol najprísnejšiu možnú verziu tohto zákona. Magyar pred utorkovým hlasovaním parlamentu opäť zdôraznil, že ide o zásadný míľnik v zmene režimu.

NVVH bude mať rozsiahle právomoci

Podľa práve schváleného návrhu bude mať NVVH široké právomoci. Jedna z jeho skupín, ktorá sa bude zaoberať prípadmi pred začatím trestného konania, bude vykonávať analýzu rizík, vďaka čomu bude mať prístup k bankovým účtom, evidenciám a úradným dokumentom. Na tento účel bude môcť využiť pomoc polície, prokuratúry a daňového úradu (NAV). Úrad bude môcť iniciovať aj konanie na ochranu verejného majetku, ako aj trestné konanie v závislosti od toho, aké podozrenie vznikne.

Magyar chce preveriť majetok z čias Orbánových vlád

Péter Magyar hovoril o zriadení NVVH už dávno pred oficiálnym začiatkom volebnej kampane v roku 2026. Dňa 12. júla 2025 na kongrese strany Tisza v Nagykanizse oznámil, že ak vyhrajú voľby, zriadia úrad na získanie späť verejného majetku, ktorý mal byť ukradnutý počas vlád Viktora Orbána.

Už vtedy uviedol, že počas rokov vlády NER sa podľa neho do súkromných rúk dostalo 20 000 miliárd forintov. Preto je podľa neho potrebný úrad NVVH, ktorý by vyšetroval závažné korupčné prípady, prehodnotil koncesné zmluvy a začal vyšetrovanie aj v súvislosti so správou majetku počas Orbánových vlád.

NVVH bude mať vyšetrovacie právomoci

NVVH bude nezávislým ústredným rozpočtovým orgánom. Predseda úradu bude mať povinnosť každoročne predkladať parlamentu správu o činnosti inštitúcie. Vedenie úradu bude mať okrem neho aj štyroch podpredsedov. Ich nomináciu zastreší ústavnoprávny výbor parlamentu, pričom plénum ich má zvoliť do 30 dní.

Zvolení funkcionári budú disponovať imunitou a opätovná kandidatúra do tejto funkcie nebude možná. V rámci svojich kompetencií bude NVVH posudzovať riziká, vyšetrovať prípady v oblasti ochrany verejného majetku či nariaďovať príslušný dohľad.

S cieľom vymáhať a chrániť verejný majetok bude mať tento úrad vyšetrovacie právomoci a bude môcť žiadať o spoluprácu políciu, prokuratúru, daňovú a colnú správu aj ďalšie orgány, píše server.

Walesa sa pýtal Magyara na väznenie ľudí z Orbánových vlád

Bývalý poľský prezident a nositeľ Nobelovej ceny za mier Lech Walesa v rozhovore pre týždenník HVG uviedol, že sa spýtal predsedu maďarskej vlády Pétera Magyara, či niekoho z predchádzajúcich vlád premiéra Viktora Orbána už posadili do väzenia. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Poľský exprezident sa v maďarskom hlavnom meste zúčastnil na bezpečnostnej konferencii inštitútu Egyensúly Intézet. „Spýtal som sa Pétera Magyara, či už niekoho posadili do väzenia, lebo ak nie, mali by pracovať rýchlejšie,“ povedal 83-ročný Walesa.

Walesa vyzval na rozhodnosť pri zmenách

Bývalý líder hnutia Solidarita povedal, že na likvidáciu neliberálneho štátu je potrebná rozhodnosť, ktorej Poliaci nemali dostatok. Maďari by preto mali konať rýchlo a odhodlane. „Viktorovi Orbánovi som veľa pomáhal, ale to, čo teraz o ňom počúvam, sa mi veľmi nepáči,“ povedal Walesa vlani na tejto bezpečnostnej konferencii.

Walesa viedol v roku 1980 v gdanských lodeniciach štrajk, ktorý prerástol do celorepublikového prejavu odporu proti komunistickému režimu. Bol spoluzakladateľom nezávislých odborov Solidarita a v roku 1983 dostal Nobelovu cenu za mier. V rokoch 1990 až 1995 bol prezidentom Poľska a o štyri roky neskôr ho časopis Time zaradil medzi 100 najvýznamnejších politikov 20. storočia.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy