Zatiahnuté
Bratislava
Henrieta
28.11.2023
Pápež Benedikt XVI. mal svoj odchod premyselný, tvrdí arcibiskup Zvolenský
Zdielať na

Pápež Benedikt XVI. mal svoj odchod premyselný, tvrdí arcibiskup Zvolenský

BRATISLAVA / Pápež Benedikt XVI. sa na svoje rozhodnutie odstúpiť pripravoval dlhšie a mal ho premyslené. Uviedol to bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský v diskusnej relácii RTVS O päť minút 12.

Krok mal premyslený

Podľa Zvolenského je zreteľné, že pápež mal toto rozhodnutie, tak ako aj ostatné rozhodnutia, hlboko premyslené. Pripomenul, že pred rokmi pri návšteve časti Talianska zasiahnutého zemetrasením pápež navštívil hrob Celestína V. a položil naň pálium. Pápež Celestín V. taktiež abdikoval. Ako Zvolenský doplnil, vtedy tomuto kroku celkom nerozumeli, ale dnes ho vidia inou optikou.

Pre arcibiskupa sú pápežove dôvody na abdikáciu ľudské a zrozumiteľné. "Prekvapilo ma to, bolelo ma to, istý smútok mám za vynikajúcim pápežom," dodal. Podľa neho cirkev prežila nádherné obdobie a po Jánovi Pavlovi II. bola obdarená ďalším vynikajúcim pápežom.

Nový pápež by mal nadviazať na Benedikta XVI.

Zvolenský očakáva, že nový pápež iste nadviaže na to, čo robil Benedikt XVI. Pripomenul, že nadviazal ekumenické kontakty s ostatnými cirkvami, zásadne vstúpil aj do vzťahu k islamu a k predstaviteľom hebrejského náboženstva. Zreteľne podľa neho ukázal na základné nebezpečenstvá, ktoré prežíva súčasná spoločnosť.

Podľa historičky, členky Pápežského výboru pre historické vedy, Emílie Hrabovec, bude nástupcom Benedikta XVI. s najväčšou pravdepodobnosťou jeden zo kardinálov, ktorí budú sedieť v konkláve. Pripomenula, že nový pápež bude konfrontovaný s úbytkom veriacich v Európe.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy