Pápež Benedikt XVI. mal svoj odchod premyselný, tvrdí arcibiskup Zvolenský

Pápež Benedikt XVI. mal svoj odchod premyselný, tvrdí arcibiskup Zvolenský

BRATISLAVA / Pápež Benedikt XVI. sa na svoje rozhodnutie odstúpiť pripravoval dlhšie a mal ho premyslené. Uviedol to bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský v diskusnej relácii RTVS O päť minút 12.

Krok mal premyslený

Podľa Zvolenského je zreteľné, že pápež mal toto rozhodnutie, tak ako aj ostatné rozhodnutia, hlboko premyslené. Pripomenul, že pred rokmi pri návšteve časti Talianska zasiahnutého zemetrasením pápež navštívil hrob Celestína V. a položil naň pálium. Pápež Celestín V. taktiež abdikoval. Ako Zvolenský doplnil, vtedy tomuto kroku celkom nerozumeli, ale dnes ho vidia inou optikou.

Pre arcibiskupa sú pápežove dôvody na abdikáciu ľudské a zrozumiteľné. "Prekvapilo ma to, bolelo ma to, istý smútok mám za vynikajúcim pápežom," dodal. Podľa neho cirkev prežila nádherné obdobie a po Jánovi Pavlovi II. bola obdarená ďalším vynikajúcim pápežom.

Nový pápež by mal nadviazať na Benedikta XVI.

Zvolenský očakáva, že nový pápež iste nadviaže na to, čo robil Benedikt XVI. Pripomenul, že nadviazal ekumenické kontakty s ostatnými cirkvami, zásadne vstúpil aj do vzťahu k islamu a k predstaviteľom hebrejského náboženstva. Zreteľne podľa neho ukázal na základné nebezpečenstvá, ktoré prežíva súčasná spoločnosť.

Podľa historičky, členky Pápežského výboru pre historické vedy, Emílie Hrabovec, bude nástupcom Benedikta XVI. s najväčšou pravdepodobnosťou jeden zo kardinálov, ktorí budú sedieť v konkláve. Pripomenula, že nový pápež bude konfrontovaný s úbytkom veriacich v Európe.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO

Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:10 Prvé oddelenie II.
05:20 Prvé oddelenie II.
05:45 Noviny TV JOJ
05:00 Súdna sieň
05:45 Súdna sieň
06:40 Postavíme, opravíme, zveľadíme
05:20 Pod povrchom
06:10 Záchranári
07:15 Skutočné príbehy
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:05 Láska na tři roky
07:55 Altamira
09:40 Zůstaň nablízku