Chlapec (†12) sa kúpal v jazere. Zomrel na následky améby "požierajúcej mozog"
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si aj podobný prípad úmrtia chlapca zo Slovenska
JUŽNÁ KAROLÍNA / V Južnej Karolíne zaznamenali smutný prípad úmrtia dieťaťa po nakazení vzácnou amébou Naegleria fowleri, známou tiež ako "améba požierajúca mozog". Ide o prvý prípad v štáte od roku 2016, píše portál Fox News.
Ako informuje web Fox News, Prisma Health Richland nemocnica v Columbii potvrdila úmrtie 22. júla, ako informovalo Ministerstvo verejného zdravotníctva Južnej Karolíny (DPH). Smutná udalosť nastala po tom, čo sa 12-ročný Jayson nakazil vzácnou amébou, ktorá spôsobuje život ohrozujúcu infekciu mozgu nazývanú primárna amébová meningoencefalitída (PAM).
Riziko v teplých sladkých vodách
K nákaze pravdepodobne došlo v jazere Murray v priebehu júla, no úradníci nemôžu s istotou potvrdiť toto miesto. Améba sa prirodzene vyskytuje v mnohých teplých jazerách, riekach a potokoch.
"Vodné aktivity, ako plávanie alebo potápanie v teplých sladkovodných oblastiach, ako sú jazerá a rieky, môžu zvýšiť riziko vystavenia sa nákaze a infekcie," upozorňuje úrad pre verejné zdravie v Južnej Karolíne. Améba je najaktívnejšia v mesiacoch, keď teplota vody presiahne 24 °C – teda najmä v júli, auguste a septembri.
Zriedkavá, no smrteľná infekcia
Hoci je infekcia spôsobená Naegleria fowleri veľmi zriedkavá, je mimoriadne nebezpečná. Podľa CDC (Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb) presahuje miera úmrtnosti na túto infekciu až 97%.
Počiatočné príznaky PAM sa zvyčajne objavia približne päť dní po expozícii. Medzi ne patria: bolesti hlavy, nevoľnosť, horúčka, vracanie.
S postupom infekcie sa môžu objaviť aj: zmätenosť, stuhnutý krk, dezorientácia, halucinácie, záchvaty, kóma. K úmrtiu môže dôjsť v rozmedzí jedného až osemnástich dní od infekcie, pričom priemer je päť dní.
Ako sa chrániť?
Úradníci zdôrazňujú, že pre verejnosť neexistuje zvýšené riziko, pretože Naegleria fowleri nie je prenosná z človeka na človeka.
Ako teda minimalizovať riziko nákazy?
- Pri plávaní a potápaní v sladkej vode držte nos zatvorený, používajte štipce na nos, alebo držte hlavu nad vodou.
- Vyhýbajte sa skákaniu a potápaniu do sladkej vody.
- Nemieste sedimenty na dne jazier, rybníkov a riek.
"K infekcii dochádza, keď sa voda, v ktorej sa nachádza améba, dostane do nosa človeka, zvyčajne počas plávania. Nie je známe, prečo sa niektorí ľudia nakazia a iní, dokonca aj tí, ktorí plávajú, nie," vysvetľuje Tammy Lundstromová, hlavná lekárka a špecialistka na infekčné choroby v Trinity Health v Michigane.
Dôležitá je včasná diagnostika
Ak pociťujete náhlu bolesť hlavy, horúčku, stuhnutý krk alebo vracanie – najmä ak ste nedávno plávali v teplej sladkej vode – okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Hoci je infekcia zriedkavá, včasná diagnostika a liečba môžu zvýšiť šance na prežitie.
Napriek tragickej udalosti a vysokej úmrtnosti je dôležité si uvedomiť, že infekcie Naegleria fowleri sú mimoriadne zriedkavé. "Milióny ľudí si každé leto užívajú plávanie, ale len málo z nich sa nakazí," dodáva Lundstromová.