Polojasno
18°
Bratislava
Daniel
21.7.2025
Unikátny záber českého astronóma. Pracoval na ňom viac ako 10 rokov
Zdielať na

Unikátny záber českého astronóma. Pracoval na ňom viac ako 10 rokov

Archívne video Archívna reportáž

Unikátny záber českého astronóma. Pracoval na ňom viac ako 10 rokov

OPAVA / Unikátna časozberná snímka zachytáva 60 meteorov roja, ktorý je v tieni populárnejších Perseíd.

Astronóm Peter Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave sa po dlhých rokoch snaženia môže pochváliť úchvatným výsledkom: časozbernou snímkou takmer neznámeho meteorického roja Kappa-Cygnid. Na projekte spolupracoval s Jozefom Kujalom z Astronomickej spoločnosti v Hradci Králové a Tomášom Slovinským, slovenským popularizátorom astronómie. Výsledná fotografia, na ktorej je zachytených 60 meteorov, je výsledkom viac ako 386 hodín snímania.

Lovec meteorov precestoval kus sveta

Horálek sa foteniu Kappa-Cygníd venoval takmer každoročne posledných dvanásť rokov. Za najlepším záberom putoval do rôznych lokalít: od gréckych plání cez brehy Sečskej priehrady v Česku, až po Park tmavej oblohy Poloniny na východnom Slovensku a chorvátsky Hvar. "Musel som vždy jazdiť do miest, kde predpoveď sľubovala jasné počasie na niekoľko nocí okolo maxima roja," vysvetľuje astronóm.

Dôležitým faktorom bola aj fáza Mesiaca. V rokoch 2014, 2017, 2019 a 2022, keď Mesiac v čase maxima roja svietil takmer v splne, sa astronómovia foteniu vyhýbali. Príliš silné mesačné svetlo by znemožnilo zachytenie slabých meteorov. "Tento rok je taktiež nepriaznivý, preto som sa namiesto ďalšieho fotenia rozhodol snímku konečne spracovať," dodáva Horálek.

Nenápadný, ale zaujímavý roj

Kappa-Cygnidy sú aktívne od 3. do 25. augusta, s maximom okolo 17. augusta – takmer v rovnakom čase ako známe Perzeidy. Roj dostal svoje meno podľa hviezdy Kappa (κ) v súhvezdí Labute, z ktorej zdanlivo vylietajú. Na rozdiel od Perseíd sú však Kappa-Cygnidy omnoho menej početné, počas maxima ich možno vidieť len asi tri za hodinu. "Ak ste niekedy sledovali Perzeidy niekoľko nocí v kuse, je vysoko pravdepodobné, že ste uvideli aj nejakú tú κ-cygnidu bez toho, aby ste o tom vedeli," hovorí autor unikátnej snímky.

Každých sedem rokov sa aktivita roja zvyšuje vďaka gravitačnému vplyvu Jupitera. Naposledy k tomu došlo v roku 2021, z ktorého pochádza aj najviac meteorov zaznamenaných na Horálkovej snímke, vrátane prekvapivo jasných kúskov.

Peter Horálek meteorický roj pozoroval od roku 2012 počas celkovo 51 nocí. "Myslím, že meteorický roj κ-cygnid týmto spôsobom nikto predtým nezachytil, pretože to vyžadovalo dlhé roky snímania," uzatvára. "Táto selektívna časozberná snímka, z ktorej sú odfiltrované ostatné meteory, lietadlá a satelity, ukazuje, že 12 rokov snímania je dostatočne dlhý čas na to, aby κ-Cygnidy vystúpili zo 'tieňa slávy' oveľa aktívnejších Perseíd."

Najčítanejšie správy