Koniec misiám na Mesiac? Americká NASA čelí vážnej hrozbe
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Koniec misiám na Mesiac? Americká NASA čelí vážnej hrozbe
WASHINGTON/ HOUSTON / Národný úrad pre letectvo a vesmír bude masívne prepúšťať. Hrozia mu tiež veľké škrty v rozpočte. Tie môžu ohroziť nielen planetárny výskum, ale aj misie s ľudskou posádkou na Mesiac a k ďalším planétam.
Masívne prepúšťanie a hroziace škrty. O prácu v Národnom úrade pre letectvo a vesmír (NASA) prídu tisícky zamestnancov. Úrad bude mať aj nového riaditeľa, dočasne ho povedie minister dopravy Sean Duffy. Miesto šéfa bolo prázdne od januára, kedy na pozícii skončil Bill Nelson. Nahradiť ho mal Muskov človek – Jared Isaacman. Jeho nomináciu americký prezident Donald Trump najskôr potvrdil, v máji ju ale stiahol, a nahneval tým Elona Muska.
NASA, ktorá zamestnáva približne 18-tisíc ľudí, bude musieť prepustiť 2 150 vysokopostavených zamestnancov. Prepúšťanie je dôsledkom škrtov v rámci zoštíhľovania štátnej správy, ktorou si prechádzajú viaceré americké inštitúcie. Kritici hovoria, že v prípade NASA je prepúšťanie stratou desaťročného know-how v oblasti dobývania vesmíru.
Odliv mozgov
Prepúšťaniu ľudí v rámci NASA ale nemusí byť koniec. Biely dom plánuje na budúci rok zoškrtať úradu ďalších päťtisíc pracovných miest a jeho rozpočet chce znížiť o štvrtinu. Namiesto 24,9 miliárd by mal úrad hospodáriť len s 18,8 miliardami dolárov. NASA by tak fungovala s najnižším počtom zamestnancov a najmenším rozpočtom od šesťdesiatych rokov, kedy USA dobývali Mesiac.
Úvahy o škrtoch v rámci NASA ale nie sú ničím novým. Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu napríklad chcela v roku 2010 zrušiť projekt návratu na Mesiac pod názvom Constellation, ktorý vznikol počas úradovania jeho predchodcu, Georgea Busha mladšieho. Plán v Kongrese ale neprešiel úplne.
Väčšina z ľudí, ktorí teraz prídu o prácu, je zamestnaných v kritických oblastiach, ako pilotované kozmické lety, ďalší zaisťujú dôležité podporné činnosti. Tento krok je už teraz podrobený veľkej kritike.
„Agentúra prichádza o manažérsku a kľúčovú technickú odbornosť. Aká je stratégia a čoho tým chceme dosiahnuť?“ pýta sa Casey Dreier, šéf neziskovej organizácie The Planetary Society, ktorá sa venuje podpore vedy o vesmíre.
Vedecké oddelenia NASA tak môžu budúci rok prísť o 47 percent svojho rozpočtu, čo podľa odborníkov prispeje k ukončeniu asi tretiny projektov, napríklad výskumu asteroidu Apophis, ktorý v roku 2029 preletí tesne okolo Zeme. Obmedzený bude aj samotný výskum „modrej planéty“. Peniaze, ktoré sú na výskum Zeme určené, majú byť znížené o viac ako polovicu.
Misie k Mesiacu a Marsu v ohrození
Biely dom plánované škrty obhajuje tvrdením, že financovanie NASA je dlhodobo neudržateľné. Zníženie rozpočtu ale ešte musí schváliť Kongres. Podľa Jacqueline McClearyovej, profesorky fyziky z Northeastern University v Bostone poškodia škrty úrad najmä z dlhodobého hľadiska.
„Ide o strategickú chybu, ktorá poškodí schopnosť Spojených štátov udržať si pozíciu lídra v skúmaní vesmíru. Niektoré najdôležitejšie výdobytky techniky vznikli práve v rámci výskumných projektov NASA,“ tvrdí.
Výhľad z Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS
TASR/AP
Kroky súčasného prezidenta tak môžu byť strelením si do vlastnej nohy. Spojené štáty totiž už počas prvej administratívy Donalda Trumpa uvažovali o návrate človeka na Mesiac, neskôr aj na Mars. Nové škrty sa podľa Loizosa Heracleousa z Warwick Business School dotknú aj tohto programu. „Hrozí predčasné ukončenie projektu rakety SLS a kapsuly Orion. Práve tie boli vytvorené za účelom dopravy astronautov na Mesiac v rámci programu Artemis. Práve tento program mal za úlohu založiť na Mesiaci stálu základňu, ktorá by jej obyvateľom umožnila skúmať mesačné zdroje,“ konštatuje Heracleous. A z povrchu Mesiaca majú astronauti v budúcnosti pokračovať na Mars.
NASA ako riadiaci orgán?
Pravdou je, že NASA mala v Spojených štátoch na svoje vesmírne aktivity dlhé desaťročia monopol. Situácia sa začala meniť s príchodom súkromných firiem ako SpaceX, Blue Origin či Rocket Lab. Tie vyrábajú alebo vyvíjajú širokú paletu technológií, od satelitov, cez vesmírne lode až po rakety. Zdravá konkurencia v prostredí vesmírnych technológií tak podľa odborníkov môže viesť k lepším výsledkom a k znižovaniu nákladov, z ktorých prospievajú nielen Spojené štáty.
Heracleous pripomína, že v prípade schválenia zníženého rozpočtu sa tak úloha NASA môže zmeniť z technologickej na viac administratívnu. „Úrad má už teraz skúsenosti so zlúčením verejno – súkromných partnerstiev. Napríklad pri programoch zásobovania Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS. Projekt Artemis v sebe chce tiež integrovať súkromné firmy ako partnerov, nie ako dodávateľov,“ uzatvára analytik. Bol by to ale už len slabý odlesk slávy agentúry, ktorá dobytím Mesiaca zahanbila kozmický program Sovietskeho zväzu.