Jasno
26°
Bratislava
Valéria
20.6.2025
Násilie na najmladších výrazne stúplo. Deti zomierajú, trpia a miznú, varuje OSN
Zdielať na

Násilie na najmladších výrazne stúplo. Deti zomierajú, trpia a miznú, varuje OSN

Archívne video Archívna reportáž

Násilie na deťoch

NEW YORK / Násilie na deťoch vo svete vlani dramaticky vzrástlo. Podľa výročnej správy OSN došlo v roku 2024 k najvyššiemu počtu závažných porušení detských práv od začiatku monitorovania. Takmer 12-tisíc detí bolo zabitých alebo zmrzačených, tisíce ďalších znásilnených, unesených či násilne verbovaných do ozbrojených skupín.

Násilie na deťoch stúplo vlani o 25 percent oproti predchádzajúcemu roku, uvádza výročná správa Organizácie Spojených národov (OSN). Práva detí najviac trpeli v Pásme Gazy, kde izraelská armáda vedie od októbra 2023 vojnu proti teroristickej organizácii Hamas. Útoky na deti sú potom podľa správy najčastejšie v Kongu, Somálsku, Nigérii a na Haiti.

OSN v minulom roku preverila 41 370 prípadov závažného porušenia detských práv, z toho 36 221 z nich sa skutočne stalo v roku 2024 a k 5149 ďalším došlo pred rokom 2024, ale OSN ich potvrdila až vlani. Ide o najvyšší počet odkedy táto organizácia začala pred 30 rokmi monitorovať porušovanie detských práv. Rok 2024 tak presiahol aj údaje z roku 2023, keď OSN zaznamenala rekordný nárast násilia na deťoch, a to o 21 percent oproti predchádzajúcemu roku.

Za zločiny môžu aj štátni aktéri

Až 11 967 detí (mladších ako 18 rokov) bolo zabitých alebo zmrzačených, 7906 deťom bol znemožnený prístup k humanitárnej pomoci a 7402 ďalších bolo verbovaných do ozbrojených konfliktov alebo sa na nich muselo nejakým iným spôsobom podieľať. Týchto zločinov sa podľa OSN dopúšťajú nielen ozbrojené skupiny, ale aj štátni aktéri.

Za minulý rok sa tiež zväčšilo percento útokov na školy (44 percent) a znásilnení alebo iného typu sexuálneho násilia (34 percent). Zvýšil sa aj počet detí, ktoré zažili viaceré formy násilia, vrátane únosov.

Najviac trpia v Palestíne

Najväčší počet závažných porušení detských práv zaznamenala OSN v Palestíne. Tu sa podľa nej izraelská armáda dopustila viac ako 8500 prípadov násilností na deťoch, z toho vyše 4800 z nich sa stalo v Pásme Gazy.

Zatiaľ čo Palestína, Kongo, Somálsko a Nigéria čelia najväčšiemu počtu prípadov porušovania práva detí, Libanon, Mozambik, Etiópia a Ukrajina zaznamenali vlani najvýraznejší percentuálny nárast násilností páchaných na deťoch. Haiti figuruje v oboch skupinách.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy