Štefan Lux: Slovák, ktorý sa v OSN obetoval v boji proti fašizmu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŽENEVA / "Toto je posledný úder." Týmito slovami sa lúčil Štefan Lux - Čechoslovák, ktorý si vzal život, aby zastavil nacistické šialenstvo. Lux spáchal samovraždu v budove Spojených národov v Ženeve pred takmer 90 rokmi. O jeho čine sa u nás vie len málo, pritom išlo o vzácne gesto odporu voči Hitlerovmu režimu.
Zúfalý čin vyburcovaný fašizmom
S budovou OSN v Ženeve je úzko spätý príbeh muža, ktorý pochádzal zo Slovenska.
Jeho zúfalý čin mal vyburcovať svet proti nastupujúceho fašizmu. Kto bol vlastne Štefan Lux?
"Bol rodák z Malaciek. Pochádzal z notárskej rodiny. On sám sa však nevydal na dráhu notára ani právnickú. Ťahalo ho to skôr k umeniu a k písaniu, " opisuje veľvyslanec a stály predstaviteľ SR pri Úrade OSN Dušan Matulay.
Nacizmus sa mu protivil
Ako umelcovi sa mu protivia zvrátená ideológia nacizmu. Rozhodnutie vykonať demonštratívny čin v ňom zrelo postupne. Sám zažil antisemitské útoky, keď sa začiatkom tridsiatych rokov presťahoval do Berlína.
"V istom momente mu zdemolovali ako fašistické hordy jeho byt, " ďalej Dušan Matualay.
Na zasadnutie prišiel ako novinár
Lux prišiel na zasadnutie Ligy národov tretieho júla 1936 ako československý novinár. Pištoľ prepašoval cez bezpečnostnú kontrolu do rokovacej sály. Krátko po jedenástej vystúpil na tribúnu a svoj život ukončil výstrelom do hrude.
"Máme jeden spis týkajúci sa Štefana Luxa z tretieho júla 1936. Obsahuje memorandum, ktoré adresoval Spojeným národom tiež úradný list z Prahy, v ktorom sa píše, že to, čo Lux urobil, sa netýkalo iba židovskej veci, ale išlo o širší zmysel záchrany, " opisuje riaditeľka archívu OSN v Ženeve Blandine Blukacz- Louisfertová.
Z udalosti neexistuje žiadny záznam
Na tie časy to bola mimoriadna udalosť. O protestnej samovražde Luxa sa písalo v domácej aj zahraničnej tlači. V samotnom OSN sa však prípad snažili ututlať.
Z rokovacieho dňa tak o tragickom incidente neexistuje žiadny záznam.
"Nevieme presne, ako delegáti reagovali, pretože v zápisnici z tohto dňa nie je o Luxovi zmienka. V časovom slede sú zaznamenané iba prejavy jednotlivých rečníkov, " pokračuje riaditeľka archívu.
Jeho meno žije dodnes
Slovenská diplomacia na Luxa nezabudla. Na veľvyslanectve v Ženeve pomenovali podľa neho reprezentatívnu miestnosť.
Napriek tomu, že Lux ukončil svoj život dobrovoľne, v Ženeve ho pochovali na čestnom mieste, dokonca na hranici dvoch štátov medzi Francúzskom a Švajčiarskom.