Česko reaguje na vývoj nákazy. Ruší opatrenia na hraniciach so Slovenskom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Slovensko otvára hranice
PRAHA / Od polnoci (23. 5.) Česko ruší dezinfekcie a kontroly kamiónov na hraniciach so Slovenskom. Dôvodom je pozitívny vývoj situácie okolo nákazy slintačkou a krívačkou. Minister pôdohospodárstva Marek Výborný zdôraznil, že napriek uvoľneniu zostávajú v platnosti viaceré preventívne opatrenia vnútri krajiny – vrátane testovania mlieka, divo žijúcej zveri a prísnych podmienok vstupu do chovov.
Podľa ministra bude pokračovať testovanie mlieka a voľne žijúcej zveri. V platnosti zostávajú aj preventívne opatrenia v chovoch.
Vozidlá nad 3,5 tony budú policajti v spolupráci s veterinármi naďalej náhodne kontrolovať vo vnútrozemí, uviedol Výborný. "Česká republika zostáva v tejto chvíli bez ohniska nákazy," povedal minister. "Mimoriadne opatrenia boli veľmi náročné, ale boli účinné a prevencia je vždy lacnejšia ako potom riešenie samotnej nákazy," doplnil.
Náklady na opatrenia nie sú známe
Na Slovensku podľa neho výšku škôd v súvislosti so slintačkou a krívačkou odhadujú na viac ako 100 miliónov eur. Celkové náklady na preventívne opatrenia zavedené v Česku ešte nie sú známe, podľa Výborného budú predstavovať nižšie desiatky miliónov českých korún.
Do chovov so zvieratami, ktoré môžu slintačku a krívačku dostať, nebudú môcť rovnako ako doteraz vstúpiť ľudia, ktorí sa v posledných 21 dňoch nachádzali v pásmach okolo nákazy. Platí tiež povinnosť viesť záznamy o vstupe osôb a vjazdoch áut do chovov. Pri vozidlách zo zahraničia, teda Slovensku a Maďarsku, musia chovatelia naďalej vyžadovať potvrdenie o dezinfekcii vozidla.
"Je to preventívne opatrenie, ktoré v tejto chvíli chceme zachovať. Sme pripravení vrátiť sa k tomu v priebehu mesiaca júna a samozrejme tiež v závislosti od dĺžky vymedzenia ochranných pásiem na Slovensku a v Maďarsku," uviedol Výborný.
Na prítomnosť slintačky a krívačky zatiaľ veterinári otestovali zhruba 900 vzoriek mlieka z juhomoravských fariem. Od voľne žijúcej zveri z vybraných honitb v okresoch Břeclav a Hodonín potom doteraz otestovali asi 130 vzoriek. Nákazu v mlieku ani u voľne žijúcej zveri veterinári nezistili, uviedol Výborný.
Postupné uvoľňovanie
Opatrenia zavedené pre slintačku a krívačku Štátna veterinárna správa postupne uvoľňuje od konca apríla. Minulý týždeň zrušila zákaz dovozu oviec, kôz, ošípaných či hovädzieho dobytka, ako aj sena, slamy či zelenej krmiva z Maďarska a zo Slovenska. Zákaz dovozu zvierat a ďalších komodít z oboch krajín platil s miernymi úpravami viac ako dva mesiace.
Posledné ohnisko nákazy v chove hovädzieho dobytka v Maďarsku bolo potvrdené 17. apríla, na Slovensku 4. apríla. Ohniská slintačky a krívačky sa tento rok najprv objavili v Nemecku, potom v Maďarsku a na Slovensku.
Slintačka a krívačka je veľmi nákazlivé závažné vírusové ochorenie párnokopytníkov vrátane hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec či kôz. Nevyhýba sa ani voľne žijúcim zvieratám. Prenáša sa kontaktom s chorými zvieratami, vzduchom i na povrchu človeka, nástrojov či dopravných prostriedkov. V Česku bola nákaza naposledy zistená v roku 1975. Riziko prenosu na človeka je veľmi nízke až zanedbateľné.