Polojasno
17°
Bratislava
Viola
18.5.2025
U Američana hospitalizovaného v Prahe sa nákaza ebolou nepotvrdila
Zdielať na

U Američana hospitalizovaného v Prahe sa nákaza ebolou nepotvrdila

PRAHA / Nákaza vírusom ebola ani inými pôvodcami krvácavých horúčok sa u pacienta vo Fakultnej nemocnici Bulovka nepotvrdila, uviedol v sobotu (17. mája) večer minister zdravotníctva Vlastimil Válek (TOP 09) na sociálnej sieti X. Američana, ktorý nedávno pobýval v Afrike, pražská nemocnica prijala s podozrením na vysoko nebezpečnú nákazu v piatok večer.

O nákaze špekulovali aj médiá

Testy vzoriek odobratých pacientovi na Bulovke dnes (17. mája) vykonal berlínsky Inštitút Roberta Kocha. "Kochov inštitút nám pred malou chvíľou odovzdal výsledky testov, ktoré jednoznačne vylúčili ochorenie krvácavou horúčkou," uviedol Válek 17. mája okolo 23.00 h.

"Nákaza vírusom ebola ani inými filovirmi či ďalšími pôvodcami hemoragických horúčav sa nepotvrdila! " napísal. O nákaze ebolou alebo horúčkou marburg u pacienta prevezeného na Bulovku z táborskej nemocnice špekulovali niektoré médiá.

Ďakoval zdravotníkom

Válek taktiež poďakoval zdravotníkom, hygienikom a príslušníkom integrovaného záchranného systému za profesionálne a pohotovo odvedenú prácu.

"Rád by som zároveň pripomenul, že v podobných situáciách sa postupuje podľa jasne daných, opakovane nacvičovaných protokolov. Všetky zapojené zložky na podobné situácie pravidelne cvičia a týmto sa potvrdilo, prečo sú takéto cvičenia potrebné, " dodal minister.

Američan navštívil Afriku

Američan hospitalizovaný na Bulovke podľa zástupcu hlavnej hygieničky Mateja Fošuma niekoľko týždňov pobýval v africkej Demokratickej republike Kongo. Odtiaľ sa cez Rwandu vrátil do USA a následne 6. mája pricestoval do Česka. V Afrike pobýval v oblastiach, kde je možné sa nakaziť niektorou z krvácavých horúčok. Po prevoze na Bulovku bol v stabilizovanom stave, nemocnica ho umiestnila do bioboxu, ktorý je hermeticky oddelený od okolitého prostredia.

Zrušená karanténa pre 26 pacientov

Hygienici zrušili karanténu 26 ľuďom, ktorí boli v rizikovom kontakte s mužom hospitalizovaným na Bulovke. Testy u neho nepotvrdili nebezpečnú nákazu.

Rovnaký príznak, iné ochorenia

Medzi krvácavé horúčky, ktorých je viac ako desiatka typov, patrí popri ebole a marburgu napríklad aj žltá zimnica alebo horúčka dengue. Ebola sa nešíri vzduchom, ale kontaktom s nakazenou osobou alebo kontaminovaným materiálom.

Vírus v Afrike spôsobil niekoľko epidémií choroby, ktorej úmrtnosť dosahuje 25 až 90 percent. Marburg má mortalitu 88 percent a býva radený do rovnakej skupiny filovirov. Na rozdiel od eboly však proti marburgu neexistuje antivírusová liečba ani vakcína.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy