Ebola v Česku? Epidémia nehrozí, upokojujú odborníci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ebola v Česku? Epidémia nehrozí, upokojujú odborníci
Do Fakultnej nemocnice Bulovka previezli v piatok večer pacienta s podozrením na nákazu vírusom ebola. Epidemiológ Roman Prymula a riaditeľ Ústavu organickej chémie a biochémie AV ČR Jan Konvalinka zdôrazňujú, že verejnosť by nemala prepadať panike.
Pravdepodobnosť nákazy je vysoká
Hoci Fakultná nemocnica Bulovka oficiálne podozrenie na ebolu nepotvrdila, podľa epidemiológa Romana Prymulu je táto možnosť vysoko pravdepodobná. „Príznaky tomu môžu nasvedčovať a navyše sa dotyčný vrátil z oblasti, kde sa toto ochorenie vyskytuje alebo vyskytovalo. Podľa mojich informácií to bola pravdepodobne Konžská demokratická republika. V takomto prípade je úplne namieste prijať preventívne opatrenia,“ vysvetlil Prymula v relácii CNN Prima NEWS.
Jan Konvalinka na sociálnej sieti X potvrdil, že v Českej republike nehrozí epidémia eboly, pretože sa neprenáša dýchacími cestami. Zároveň dodal, že na toto ochorenie sú k dispozícii lieky.
Jen pár slov na uklidněnou: diagnosa se spolehlivě určí pomocí staré dobré PCR, pokud se potvrdí, máme léky (monoklonální protilátky, remdesivir). Ebola se šíří výhradně tělesnými tekutinami. Epidemie nehrozí, na Bulovce to zvládnou! https://t.co/vvXjC1vkIJ
— Jan Konvalinka (@konvalinka_jan) May 16, 2025
Čo je ebola a ako sa šíri?
Ebola je závažné vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša výlučne telesnými tekutinami nakazeného človeka alebo zvieraťa. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa inkubačná doba ochorenia pohybuje od 2 do 21 dní.
Prvotné príznaky sú náhla horúčka, slabosť, bolesť svalov a kĺbov, silná bolesť hlavy alebo hrdla. V neskoršej fáze sa môžu objaviť nevoľnosť, zvracanie, črevné problémy a vonkajšie i vnútorné krvácanie. Včasná a intenzívna podporná starostlivosť, vrátane rehydratácie a liečby príznakov, výrazne zvyšuje šance na prežitie. Priemerná úmrtnosť na toto ochorenie dosahuje približne 50 %.
V hre je aj marburská horúčka
Podľa informácií serveru AKTU.cz existuje podozrenie aj na marburskú horúčku u pacienta, ktorý bol prevezený do pražskej Fakultnej nemocnice Bulovka z nemocnice v Tábore. K tejto informácii sa Konvalinka zatiaľ nevyjadril.
Vírus Marburg je vysoko nebezpečný a úmrtnosť naň dosahuje až 88 %. Spôsobuje vysoké horúčky, často sprevádzané krvácaním, ktoré postihuje viaceré orgány. Na rozdiel od eboly, ktorej úmrtnosť sa pohybuje od 50 do 90 percent v závislosti od kmeňa vírusu, však na Marburg neexistuje antivírusová liečba ani vakcína, informovala spravodajská stanica CNN.