Skoro jasno
Bratislava
Viktória
10.5.2025
Pápež Lev XIV.: Ako niekto redukuje Ježiša na supermana, je defacto ateista
Zdielať na

Pápež Lev XIV.: Ako niekto redukuje Ježiša na supermana, je defacto ateista

VATIKÁN / Nový pápež Lev XIV. dnes v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne slúžil svoju prvú omšu ako hlava katolíckej cirkvi. Zúčastnili sa na nej kardináli a tiež dve ženy, ktoré počas nej prečítali úryvky z biblie, napísal denník El País. 

V kázni, ktorú začal po anglicky a v ktorej pokračoval po taliansky, Lev XIV. povedal, že kresťanská viera je niekedy považovaná za niečo "pre slabých a málo inteligentných ľudí". Povedal tiež, že ak niekto redukuje Ježiša na "akéhosi charizmatického vodcu alebo supermana", je de facto ateista.

Niektoré španielske médiá napísali, že nový pápež prišiel na omšu nie v červených, ale v čiernych topánkach, ako to robil jeho predchodca pápež František. Nový pápež tiež v kázni prvýkrát po zvolení do čela katolíckej cirkvi prehovoril na verejnosti po anglicky. Predovšetkým americké médiá sa vo štvrtok pozastavovali nad tým, že rodák z Chicaga, ktorý je prvým Američanom na čele katolíckej cirkvi, vo štvrtok prehovoril k veriacim po taliansky, ako je zvykom, a potom tiež po španielsky, v rodnom jazyku matky. Zvolením španielčiny poukázal na svoje blízke vzťahy k Latinskej Amerike a dlhé pôsobenie v Peru.

Kardináli a pápež sa na omši spoločne modlili za jednotu cirkvi, za nového pápeža aj za vymiznutie nenávisti a zášti z ľudských sŕdc. "Ani dnes nie je málo situácií, keď je kresťanská viera považovaná za niečo absurdné, niečo, čo je určené pre slabých a málo inteligentných ľudí; situáciou, v ktorých sa uprednostňujú iné istoty, ako technológie, peniaze, úspech, moc, pôžitky," povedal Lev XIV. Strata viery má podľa neho dramatické dôsledky, napríklad "stratu zmyslu života, zabudnutie súcitu, porušovanie ľudskej dôstojnosti".

Vatikán dnes oznámil pápežov program na najbližšie dni. Napríklad v sobotu sa stretne s kardinálmi, v pondelok so zástupcami zahraničných médií a v piatok s diplomatmi akreditovanými vo Vatikáne. V nedeľu 18. mája sa uskutoční inauguračná omša nového pápeža, ktorej sa zrejme zúčastní aj zahraničná delegácia. Prvá generálna audiencia Leva XIV. s veriacimi sa uskutoční 21. mája a 24. mája sa pápež stretne s rímskou kúriou a zamestnancami Vatikánu.

Otáznik zatiaľ visí nad možnou návštevou Turecka, kam sa podľa niektorých zdrojov ku koncu mája chystal pápež František, kým ochorel na zápal pľúc. Jeho cesta mala pripomenúť 1700. výročie prvého nikajského koncilu, dôležitej udalosti v dejinách kresťanstva.

Vatikán dnes oznámil, že Lev XIV. dočasne potvrdil vo funkcii šéfov vrcholných orgánov rímskej kúrie. Mnohým z nich mandát zanikol úmrtím pápeža Františka 21. apríla. "Svätý otec si chce vyhradiť istý čas na rozjímanie, pre modlitbu a dialóg, kým niekoho vymenuje či definitívne potvrdí," uviedol Vatikán. Pápež František vymenoval do čela niektorých vysokých vatikánskych úradov aj ženy, čím nedodržal zvyky v katolíckej cirkvi.

Kardináli zvolili vo štvrtok za pápeža amerického kardinála Roberta Prevosta, ktorý si vybral meno Lev XIV. Odkazuje tým na pápeža Leva XIII., ktorý encyklikou Rerum novarum v roku 1891 položil základy súdobej sociálnej doktríny katolíckej cirkvi. "V tomto kontexte je to jasný odkaz na životy mužov a žien, na ich prácu - aj v čase poznačenej umelou inteligenciou," povedal vatikánsky hovorca Matteo Bruni.

Najčítanejšie správy