Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Dievčatko má na dokladoch meno Neurčená, doplatilo na nezhody mamy a jej exmanžela
Zdielať na

Dievčatko má na dokladoch meno Neurčená, doplatilo na nezhody mamy a jej exmanžela

BRATISLAVA / Viete si predstaviť, že by ste sa volali krstným menom Neurčená alebo Neurčený? Deti, ktorých rodičia sa nedohodnú na krstnom mene sa každý mesiac rodia desiatky. Ich meno neskôr určuje súd. Jedným z nich je aj dievčatko, ktoré mama volá Adela.

Dievča, ktoré má v dokladoch krstné meno Neurčená, sa narodilo pred šiestimi týždňami. Mama ju niekedy s humorom oslovuje "ty moja neurčenka". 

"My ju voláme Adela a chceme, aby sa volala Adela. Všade je neurčená. Na rodnom liste, na karte poistenca, nemá proste meno," hovorí matka dievčaťa 

Nie ideálne vzťahy

Úrady dievčatko registrujú krstným menom Neurčená, priezvisko má po matke. Tá priznala, že za túto situáciu môžu nie práve ideálne vzťahy s jej exmanželom, ktorý odmietol podpísať rodný list, hoci meno dieťaťa bolo vybraté už dávno. 

"Tým, ako keby nedal potvrdenie, že sa môže volať Adela, takže jej dali meno neurčená," hovorí matka Renáta.

Matka 6-týždňového bábätka čaká na list zo súdu. Práve tam sa stretne ona s exmanželom aj biologickým otcom, aby dievčatku určili meno.

"Matrika musí poslať na súd oznámenie, že rodičia sa nedohodli na mene a súd určí meno dieťatka. Dovtedy je vydaný doklad namiesto mena neurčená," hovorí vedúca matriky v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Viera Zámečníková.

Všetky doklady, rodný list aj karta poistenca sú iba dočasné. Renáta verí, že dcére sa podarí zapísať meno skôr ako pôjde do škôlky.

Prípad nie je ojedinelý

Matrika tvrdí, že tento prípad vôbec nie je ojedinelý. "Desať až pätnásť detí z dvesto sú takéto prípady," hovorí matrika. 

Renáta to berie s humorom a dočasný rodný list chce dcére na pamiatku odložiť. "Raz sa na tom zasmeje," dodáva matka dievčaťa.

Najčítanejšie správy