SNG sa zatvorí: Generálny riaditeľ sa bojí možného zneužitia na politické ciele
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zamestnanci a zamestnankyne Slovenskej národnej galérie sa rozhodli zvolať tlačovú konferenciu, kde chceli predstaviť výzvu na ochranu SNG. Reakcia nového generálne riaditeľa, Miloša Timka, na seba nenechala dlho čakať.
Do hromadnej výzvy na ochranu Slovenskej národnej galérie (SNG) sa zapojilo 177 jej zamestnancov. Upozorňujú na účelové prepúšťanie odborníkov, netransparentné zmeny organizačnej štruktúry, nekompetentnosť a nedostatočnú komunikáciu zo strany povereného generálneho riaditeľa Miloša Timka.
Ak sa ich požiadavky nesplnia, zvažujú podať hromadné výpovede v januári 2025. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informovali iniciátorky výzvy. Žiadajú ochranu odbornosti, ako aj transparentnosť v procesoch riadenia galérie.
"Požadujeme zachovanie odborných pozícií a garanciu transparentnosti procesov, ktoré sú nevyhnutné pre plnohodnotné a stabilné fungovanie našej inštitúcie," uviedla jedna z iniciátoriek výzvy Zuzana Dzurdzíková.
Požadujú výsledky auditu
Zamestnanci tiež požadujú kontinuitu projektov vrátane pozícií senior kurátorov a riaditeľky marketingu. Zastaviť žiadajú "nekompetentné a účelové zásahy do organizačnej štruktúry". Sprístupniť by sa podľa zamestnancov mali výsledky auditu, na ktorého vykonanie najal Miloša Timka ešte vtedajší poverený riaditeľ galérie Anton Bittner. Žiadajú aj ochranu pred účelovým prepúšťaním a diskrimináciou s riadnym odôvodnením akýchkoľvek výpovedí.
Chcú zachovať dobré meno
Zamestnanci by tiež chceli, aby bolo zachované dobré meno SNG "pod vedením kompetentného generálneho riaditeľa so skúsenosťami s fungovaním štátnej inštitúcie, ktorý vytvára a udržiava stabilné podmienky pre prácu svojich kolegov, komunikuje transparentne a robí všetky rozhodnutia v záujme inštitúcie, nie na základe účelových či osobných motivácií". Zároveň chcú otvoriť dialóg s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nominantka SNS), ktorej adresovali otvorený list s avizovanými požiadavkami.
Zapojila sa väčšina zamestnancov
Do výzvy je zapojených 177 ľudí pracujúcich v SNG z celkového počtu 270 zamestnancov naprieč piatimi pracoviskami galérie. "Pri odchode takéhoto počtu zamestnancov nebude možné vôbec zabezpečiť chod galérie," pripomenuli autorky výzvy.
Zamestnanci tiež upozornili, že zmenou dostupnej organizačnej štruktúry má bezdôvodne prísť o pracovné miesto ďalších 15 zamestnancov. Zároveň však podľa nich plánuje poverený riaditeľ vytvoriť aj nové neodborné pracovné miesta.
Konferencia sa mala konať v galérii
Tlačová konferencia sa pôvodne mala konať na nádvorí pred budovou SNG v Bratislave. Napokon sa konala na priestranstve pri zadnej časti galérie. SNG totiž vo štvrtok (21. novembra) informovala, že je na tento deň uzatvorená vrátane jej exteriérových priestorov. Galéria to odôvodnila možným zneužitím SNG na politické ciele. Iniciátori výzvy toto tvrdenie odmietli. Slušné vyjadrenie nespokojnosti mimo pracovnej doby nemá podľa nich nič spoločné s prezentáciou politických cieľov.
Oznámenie o uzatvorení
Generálny riaditeľ na sociálnej sieti oznámil uzatvorenie celého komplexu galérie. Hlavným dôvodom majú byť obavy zo zneužitia inštitúcie na politické ciele.
"Vedenie SNG nikomu nebráni, aby na verejnosti prezentoval svoje politické názory, ale nie je vhodné aby tak robil v priestoroch SNG. SNG vždy bola a mala by zostať v zmysle zriaďovacej listiny organizáciou zásadne apolitickou, slúžiacou všetkým občanom. SNG by nemala byť platformou pre úzku skupinu ľudí, ktorí nerešpektujú celospoločenské záujmy, " znie vyjadrenie generálneho riaditeľa.
Reakcie na sociálnej sieti
Pod príspevkom na sociálnej sieti sa strhla búrlivá debata. Väčšina komentujúcich súhlasí s usporiadaním konferencie, tak isto myslia, že by sa mala usporiadať práve v priestoroch SNG.
Pozrite si záznam celej tlačovej konferencie: