Zatiahnuté
11°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
Betlehemské svetlo už aj na Slovensku. Zažiari aj na jedinečnom mieste
Zdielať na

Betlehemské svetlo už aj na Slovensku. Zažiari aj na jedinečnom mieste

BRATISLAVA / Betlehemské svetlo je už na Slovensku. Skauti ho budú po 34. raz roznášať po celej krajine. V pondelok 11. decembra popoludní svetlo prinesú do bratislavského Prezidentského paláca, kde si ho prevezme hlava štátu Zuzana Čaputová.

Skautské posádky budú v sobotu 16. decembra od rána roznášať svetlo po Slovensku. Doručia ho do viac ako 300 miest a obcí, vrátane domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti či kostolov. Jeho distribúcie sa každý rok dobrovoľne zúčastňujú stovky skautov. Zažiari aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku - na Lomnickom štíte.

Svetlo sme posunuli už aj východným susedom

Slovenskí skauti Betlehemské svetlo prevzali v sobotu 9. decembra z Rakúska. Cez víkend ho odovzdali skautom z Ukrajiny a Poľska. "Betlehemské svetlo je symbol pokoja, lásky a mieru. A práve tieto hodnoty, ktorých nositeľom je tento plamienok, sme priniesli s tichým, ale silným prianím ich naplnenia k našim východným susedom, aby si ho mohli prevziať ukrajinskí skauti a rozsvietiť svoju krajinu práve spomínanou nádejou a mierom," uviedol koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku Marián Suvák.

Viete, ako tradícia vznikla?

Tradícia svetla z Betlehema sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav. Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z "večného" svetla, ktoré horí v Betleheme. Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia, univerzálnych hodnôt spájajúcich ľudí. Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku.

Takto sa Slovenskom šírilo svetlo pred dvomi rokmi:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy