Skoro jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Polícia varuje: V súvislosti s voľbami môže dôjsť k zneužívaniu umelej inteligencie
Zdielať na

Polícia varuje: V súvislosti s voľbami môže dôjsť k zneužívaniu umelej inteligencie

VOLEBNÝ MANUÁL s riaditeľkou odboru volieb na ministerstve vnútra Evou Chmelovou

BRATISLAVA / Polícia Slovenskej republiky v súvislosti s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami varuje pred zneužívaním umelej inteligencie. Zachytila totiž viacero prípadov dezinformačných a manipulatívnych videí a audionahrávok týkajúcich sa volieb. Informuje o tom na sociálnej sieti.

Policajti zachytili vo verejnom priestore napríklad účelovo zostrihané videá, zmanipulované audio nahrávky, produkty zneužité technológiou deep fake či falošné a nepravdivé informácie.

Vyzývajú verejnosť, aby si zachovala obozretnosť v online priestore a nenechala sa zneužiť záujmovými skupinami. "Policajný zbor očakáva stúpajúcu tendenciu výskytu zmanipulovaných videí a audionahrávok v piatok a v sobotu (29. - 30. 9.)," uviedli.

Ako priblížili, tieto produkty sú často šírené anonymnými účtami a skupinami či falošnými nezávislými aktivistami. Okrem toho sa podľa slov polície šíria takzvanými alternatívnymi médiami a konkrétnymi osobami, ktoré nie sú vysoko politicky exponované, no šírením týchto produktov budú sledovať svoje osobité ciele.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy