Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Oto
5.12.2023
582. deň na Ukrajine: Šéf NATO Stoltenberg pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Kyjeva
Zdielať na

582. deň na Ukrajine: Šéf NATO Stoltenberg pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Kyjeva

KYJEV / ​​Pri "masívnom" ruskom útoku zostrelili najmenej 30 dronov. Šéf NATO pricestoval do Kyjeva, Zelenskyj žiada systémy protivzdušnej obrany. Rusko neplánuje v najbližšej dobe zrušiť zákaz vývozu palív, tvrdí minister energetiky. Trudeau sa ospravedlnil za ocenenie veterána z divízie SS. ​Rusko spáchalo najmenej 534 deliktov voči ukrajinským pamiatkam.

​Pri "masívnom" ruskom útoku zostrelili najmenej 30 dronov

Ukrajinská armáda uviedla, že Rusko v noci na štvrtok 28. septembra podniklo "masívny" dronový útok a ukrajinskej protivzdušnej obrane sa podarilo zostreliť viac než 30 ruských bezpilotných lietadiel. Informovala o tom agentúra AFP. Hovorkyňa veliteľstva južného zoskupenia ukrajinských síl Natalija Humeňuková spresnila, že ruské drony boli zostrelené nad pobrežnými oblasťami pri Čiernom mori i hlbšie na ukrajinskej pevnine. "Protivzdušná obrana pracovala takmer na celom južnom smere - v Odeskej a Mykolajivskej oblasti. Tiež oveľa viac smerom na sever - nepriateľ zameral svoje útoky na strednú časť Ukrajiny," dodala s tým, že dôsledky "masívneho" dronového útoku sa ešte objasňujú. "Práca protivzdušnej obrany však bola celkom efektívna. Zničených bolo viac než 30 bezpilotných lietadiel," spresnila Humeňuková.

Šéf NATO pricestoval do Kyjeva, Zelenskyj žiada systémy protivzdušnej obrany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo štvrtok 28. septembra stretol s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ktorý pricestoval na návštevu Kyjeva. Zelenskyj pri tejto príležitosti požiadal o ďalšie systémy protivzdušnej obrany a vstup Ukrajiny do NATO označil za otázku času. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Generálny tajomník podľa Zelenského prisľúbil, že vyvinie úsilie, aby zmobilizoval členské krajiny NATO v záujme ďalšieho posilnenia protivzdušnej obrany Ukrajiny, ktorá čelí takmer neustálym dronovým a raketovým útokom Ruska"Musíme túto zimu prekonať spoločne, aby sme chránili našu energetickú infraštruktúru a životy ľudí," povedal Zelenskyj na spoločnej tlačovej konferencii so Stoltenbergom.

Stoltenberg vo štvrtok pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Kyjeva. Ukrajinské sily podľa jeho slov - v rámci svojej pokračujúcej protiofenzívy - postupne získavajú späť ďalšie územia okupované Ruskom, píše na svojom webovom portáli denník The Guardian.

Rusko neplánuje v najbližšej dobe zrušiť zákaz vývozu palív, tvrdí minister energetiky

Rusko neplánuje v dohľadnom čase zrušiť zákaz vývozu pohonných látok. Povedal to vo štvrtok 29. septembra ruský minister energetiky Nikolaj Šulginov, podľa ktorého zostane v platnosti dovtedy, dokiaľ sa nestabilizuje domáci trh. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na správu ruskej agentúry TASS. "Môžem povedať jedno. Očakávať skoré zrušenie zákazu je zbytočné. Opatrenie zostane v platnosti dovtedy, dokiaľ to bude na stabilizáciu dodávok a cien palív potrebné," povedal Šulginov s tým, že možno budú prijaté aj ďalšie opatrenia na riešenie nedostatku palív na domácom trhu.

Rusko minulý týždeň zaviedlo zákaz exportu benzínu a nafty, pričom platí do všetkých krajín s výnimkou Kazachstanu, Kirgizska, Arménska a Bieloruska. Moskva tak reagovala na nedostatok pohonných látok na domácom trhu a rast ich cien. Začiatkom tohto týždňa zákaz čiastočne zmiernila, keď z neho vyňala napríklad lodné palivo či niektoré stredné destiláty.

Analytici predpokladajú, že obmedzenia zostanú v platnosti niekoľko týždňov, než sa skončí žatevné obdobie. Práve počas neho sa dopyt po pohonných látkach zvyšuje a podľa informácií ruských médií v niektorých regiónoch Ruska mali poľnohospodári pre nedostatok palív problém so zberom úrody.

​Trudeau sa ospravedlnil za ocenenie veterána z divízie SS

Kanadský premiér Justin Trudeau sa verejne ospravedlnil po tom, čo boli poslanci kanadského parlamentu nedopatrením vyzvaní, aby vzdali hold vojnovému veteránovi, ktorý bol členom obávanej nacistickej divízie Waffen SS. Informovala o tom agentúra DPA. Škandál s 98-ročným prisťahovalcom z Ukrajiny Jaroslavom Hunkom sa odohral počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadskom parlamente.

Trudeau vo svojom ospravedlnení zdôraznil skutočnosť, že poslanci nemali o uvedenom veteránovi dostatok informácií. "Bola to chyba, ktorá hlboko zahanbila parlament i Kanadu. Všetci, ktorí sme v tejto komore v piatok boli, ľutujeme, že sme stáli a tlieskali napriek tomu, že sme nepoznali kontext," povedal kanadský premiér.

​Rusko spáchalo najmenej 534 deliktov voči ukrajinským pamiatkam

Rusko sa od anexie Krymského polostrova z roku 2014 dopustilo už prinajmenšom 534 trestných činov voči ukrajinskému kultúrnemu dedičstvu. Na tlačovej konferencii v Kyjeve to uviedla Elmira Ablialimovová, projektová manažérka ukrajinského Krymského inštitútu strategických štúdií. TASR správu prevzala z webstránky stanice CNN. Uvedené trestné činy podľa jej slov zahŕňali "privlastnenie si pamiatok kultúrneho dedičstva, zneužitie kultúrneho majetku na vojenské účely, presun kultúrneho majetku z okupovaných území, rabovanie múzeí, nelegálne archeologické práce, úpravy a rekonštrukcia pamiatok a dekontextualizáciu historických miest".

Súvisiace články

Najčítanejšie správy