Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Rómskych obyvateľov vysťahovali pre stavbu ekoduktu
Zdielať na

Rómskych obyvateľov vysťahovali pre stavbu ekoduktu

SVRČINOVEC / Za problémom s presídlením kysuckých Rómov zo Svrčinovca padla definitívna bodka. Ako je známe, títo ľudia sa museli vysťahovať z domu pre diaľničnú stavbu. Nájsť pre nich náhradné ubytovanie nebolo jednoduché.

Presne o ôsmej ráno v stredu 27. septembra bagrista naštartoval ťažký stavebný stroj, aby zrovnal so zemou poslednú prekážku, ktorá stála v ceste svrčinovskému ekoduktu. Teda najväčší dom z osady, kde donedávna žili miestni Rómovia. K búraniu sa vyjadril obyvateľ Ján Baláž: "Bolo by to pre mňa stresujúce, keby som to videl." 

"Tí ľudia, ktorí v tej trase žili, museli pochopiť, že musia ísť preč," poznamenala Renáta Majchráková, starostka Svrčinovca. No ich vysťahovanie bolo veľmi komplikované. Spolu s developerom, ktorého zaplatil štát, si vybrali domy, kde by chceli žiť. Ale trvalo dlho, kým mohli opustiť svoje pôvodné obydlia. "Boli aj petície, nesúhlasné s tým, kam sa majú presťahovať," dodala Majchráková. "No boli problémy od začiatku, no keď videli, ako sa správame, tak sa úplne zmenili," povedal Baláž. "Ani o nich nevieme, keď sa stretneme, tak sa pozdravíme," poznamenala obyvateľka Svrčinovca. 

"Na stavbe sa aktuálne realizujú najmä práce na objektoch ponad železničnú trať," povedala Eva Žgravčáková, hovorkyňa NDS. Doteraz sa stavbári pri svojich prácach museli prispôsobovať problémom, ktoré im bránili robiť v mieste, kde stála osada. A teraz sa musia snažiť tak, aby ekodukt dokončili do konca roka. Lebo ak nie, Slovensko by mohlo prísť o nemalé peniaze z eurofondov. "O ukončení výstavky ekoduktu budeme verejnosť včas informovať," dodala Žgravčáková. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy