Zatiahnuté
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Mestá a obce majú pred voľbami plné ruky práce, posledné detaily dolaďuje aj Štatistický úrad
Zdielať na

Mestá a obce majú pred voľbami plné ruky práce, posledné detaily dolaďuje aj Štatistický úrad

BRATISLAVA / V sobotu 30. septembra nás čakajú v poradí už deviate parlamentné voľby od vzniku samostatného Slovenska. Na Štatistickom úrade už riešia posledné detaily. A plné ruky práce v týchto dňoch majú aj mestá a obce.

Tisícky hlasovacích lístkov či občerstvenie pre členov komisie sú dobre uložené v útrobách miestneho úrad v Petržalke. "Keďže neočakávame 100-percentnú účasť, tak do každej miestnosti distribuujeme jeden balík, čo je tisíc lístkov," informovala Alžbeta Neuschlová. vedúca referátu organizačných vecí Miestneho úradu v Petržalke.

V sklade sú pripravené aj náhradné hlasovacie lístky. "Keby sa niektorým začali míňať. To by sa dialo vtedy, ak by prišlo napríklad veľa ľudí s hlasovacím preukazom," doplnila Neuschlová.

​Ide o preukazy, vďaka ktorým odvolíte mimo vášho trvalého bydliska. O ich vydanie je vraj veľký záujem. "Chodia ešte ľudia, ale môžu si to vypýtať už len osobne alebo splnomocnencom," priblížil Zdeno Cholvát, pracovník úradu v Petržalke. 

Posledné chyby vychytávajú aj na štatistickom úrade, keďže parlamentné voľby čaká po prvý raz elektronické sčítavanie hlasov. Štatistický úrad nič nenechal na náhodu a práve v týchto dňoch skúšajú pracovníci úradu to, ako bude prebiehať sumarizácia sčítavania hlasov. "Najväčšie sumarizačné pracovisko bude zrátavať 390 okrskov," informovala Jana Morháčová, hovorkyňa Štatistického úradu SR.

​Ide o finálnu skúšku sumarizácie výsledkov volieb. "Na tomto pracovisku robí asi 40 ľudí a tí budú postupne výsledky elektronicky sumarizovať. Odtiaľto sa budú zverejňovať na portál, kde potom budú dostupné komukoľvek," priblížila Morháčová.

Ako rýchlo sa výsledky dostanú na štatistický úrad ale bude závisieť aj od toho, ako budú pracovať volebné okrsky. "Po 22. hodine sa vrhajú do sčítavania hlasovacích lístkov, následne preferenčných hlasov pre jednotlivých kandidátov a potom do vyhotovenia zápisnice. Uvidíme, ako rýchlo budú pracovať komisie vo viac ako 6 tisíc okrskoch, ako rýchlo odošlú a schvália zápisnice. Veríme, že výsledok bude o niečo rýchlejší," uviedla Morháčová.

Zverejňovanie priebežných výsledkov sa začne po 22. hodine po potvrdení prvých zápisníc. Počas dňa bude na priebeh volieb dohliadať vyše 6 500 policajtov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy