Zatiahnuté
13°
Bratislava
Lenka
4.6.2023
Maturovať u budúcich zamestnávateľov? Študentov si odchytili od zeleného stola
Zdielať na

Maturovať u budúcich zamestnávateľov? Študentov si odchytili od zeleného stola

RUŽOMBEROK/ PREŠOV / V tamojšom podniku na výrobu celulózy a papiera by onedlho nemal kto robiť. Poslední maturanti v odbore chemik operátor zmaturovali totiž v roku 1995. Preto sa firma a vedenie strednej odbornej školy pustili do vybavovania a dnes po 30-tich rokoch majú opäť prvých absolventov.

Najväčšia spoločnosť na výrobu celulózy a papiera ponúkla maturantom aj prácu. "Pracovať budem tu, aspoň dva roky, a potom sa rozhodnem, čo ďalej," uviedol Dávid Dúha, maturant v odbore chemik operátor. Na praktických maturitách študenti skladajú skúšku dospelosti aj v laboratóriách.

Na maturantov maturitná komisia kládla veľa požiadaviek. tudent musí dokázať pracovať v laboratóriu, kde sa robia rôzne skúšky chemických rozborov papiera, a zároveň musí poznať technológie spracovania od samotného dreva, cez celulózu až po samotný papier," vysvetlil riaditeľ Strednej odbornej školy polytechnickej v Ružomberku Pavol Moravčík. Nie je sa čo čudovať, že v miestnosti, kde čakali, kedy ich zavolajú na skúšku dospelosti, bolo napätie. 

Maturity zažívali aj dualisti na východnom Slovensku

V Prešove zas mali maturity priamo na úrade. Do duálneho vzdelávania sa zapojil priamo zriaďovateľ stredných škôl a to Prešovský samosprávny kraj. Duálne vzdelávanie v praxi a skúška dospelosti sa odohrala priamo u potenciálneho zamestnávateľa.

Maturity si premiérovo vyskúšali aj na úrade Prešovského samosprávneho kraja. Zamestnávateľom bol v prípade maturantky Bianky zároveň zriaďovateľ strednej školy, ktorú navštevovala. Pred komisiu predstúpila priamo na úrade s obhajobou vlastného projektu z odboru ekonomické a obchodné služby. "V rámci nášho nástupu na úrad bolo v duálnom vzdelávaní bolo 80 žiakov, dnes máme 1300 žiakov," uviedol Ján Furman, vedúci odboru školstva PSK.

Riaditeľ Spojenej školy v Prešove Michal Čiernik vyzdvihol, že väčšina absolventov ich školy ide na vysokú školu v ekonomickej oblasti. To je aj prípad maturantky Bianky. Nevylučuje ale, že sa na úrad vráti o pár rokov neskôr, už aj s titulom. "Ak by som sa vrátila na východné Slovensko, určite by to bola prvá z možností," dodala maturantka.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy