Zatiahnuté
13°
Bratislava
Lenka
4.6.2023
Sudcovia si zvolili nového člena Súdnej rady SR
Zdielať na

Sudcovia si zvolili nového člena Súdnej rady SR

Zdroj: TV JOJ

BRATISLAVA / Sudcovia v západoslovenskom volebnom obvode zvolili za člena Súdnej rady SR sudcu Krajského súdu (KS) v Bratislave Petra Šamka. TASR to potvrdila hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

Voľby sa uskutočnili v utorok (23. 5.) na zhromaždeniach sudcov. Západoslovenský volebný obvod tvoria obvody krajských súdov v Bratislave, Trnave, Nitre a Trenčíne i Špecializovaný trestný súd.

Právo voliť malo 645 sudcov. Z 390 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 40 neplatných. Šamko kandidoval sám a získal 350 hlasov.
Šamka navrhli do volieb Združenie sudcov Slovenska, Sudcovská rada Krajského súdu v Bratislave a rovnako aj Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava I. Dôvodom konania volieb je uplynutie päťročného funkčného obdobia členky rady Kataríny Pramukovej k 27. júnu.

Súdna rada SR je ústavný orgán tvorený 18 členmi vrátane predsedu a podpredsedu. Jedného člena volia sudcovia Najvyššieho súdu SR a Najvyššieho správneho súdu SR. Osem členov z radov sudcov volia sudcovia ostatných súdov. Po troch členov dodávajú Národná rada SR, prezident SR a vláda SR.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy