Jasno
18°
Bratislava
POVODNE: Situácia v regiónoch sa zhoršuje
Zdielať na

POVODNE: Situácia v regiónoch sa zhoršuje

Na rozvodnených miestach už zasahuje armáda

"Prijali sme rozhodnutia o určitej koncentrácii techniky a ľudí, ktorí budú v týchto dvoch lokalitách k dispozícii okamžite na preventívne opatrenia, ktoré sú nevyhnutné, aby sa situácia nezhoršovala," vyhlásil dnes popoludní po skončení rokovania štábu premiér Robert Fico (Smer-SD).

Okrem záchranných útvarov Hasičského zboru vypomáha pri riešení situácie aj armáda. Podľa ministra obrany Jaroslava Bašku (nominant Smer-SD) už v týchto hodinách pôsobí v Trebišove 100 profesionálnych vojakov. "Vieme v súčasnosti poskytnúť od 1000 do 1300 profesionálnych vojakov plus ťažkú techniku. V prípade zhoršovania situácie môžeme poskytnúť viac ako 3700 vojakov," priblížil šéf rezortu obrany.

Úroveň najvyššieho, tretieho stupňa povodňovej aktivity dosahovali dnes ráno už viaceré rieky na východe, juhu, ako aj západe krajiny. V košickom regióne takto nebezpečne stúpli aspoň v jednom zo svojich úsekov hladiny tokov Torysa, Bodva, Ida, Olšava, Hornád a Roňava. V banskobystrickom regióne bola situácia rovnaká pri riekach Rimava i Suchá a potokoch Blh, Litava, Tisovník. Nebezpečne vysoká je aj hladina vody v umelom odvodňovacom Šurskom kanále, ako aj hladiny riek Chvojnica a Teplica v bratislavskom regióne.

Veľká voda narobila v nedeľu škody najmä na východe krajiny. Vo vyše troch desiatkach obcí preto ešte počas dňa vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. Rozvodnené toky, ako aj stekajúca voda zo svahov zaplavili okrem polí a ciest aj desiatky domov. Nevyhnutná bola evakuácia približne 150 obyvateľov rómskej osady v blízkosti melioračného kanála v obci Kuzmice.

Kritická situácia v Trebišove

Povodňová situácia v okrese Trebišov sa v obciach pomaly upokojuje, naopak rapídne sa dnes ráno zhoršila v samotnom okresnom meste Trebišov. Noc bola podľa šéfa a prednostu trebišovského obvodného úradu Róberta Puciho ťažká.

Hladina Ondava naďalej stúpa. V podvečerných hodinách to bolo asi päť centimetrov za hodinu. „Už na niektorých miestach dosahuje ku korune hrádzí a hrozí preliatie. Zatiaľ sto vojakov stačí a zvyšujú kritické miesta na hrádzach oboch brehov. Pokiaľ by hladina ďalej stúpala a hrozilo by nekontrolované preliatie, sme pripravení aj na krajné riešenie – otvoriť časť hrádze pri Markovciach a kontrolovane vypúšťať vodu do polí,“ Puci. Doložil, že je to možné aj vďaka technickým opatreniam, ktoré sa urobili počas opravy pretrhnutej hrádze na Ondave pri povodni v roku 2004.

Problematická situácia je ešte stále v obciach Vojčice a Milhostov, v Slovenskom Novom Meste a Borši, kde ešte doteká voda z polí a odvodňovacích kanálov.

Takmer stovka obcí v ohrození

Na území Prešovského kraja bolo dnes k 15. hodine celkom 97 obcí, v ktorých platil 3. stupeň povodňovej aktivity. Najvyšší stupeň povodňovej aktivity dnes dopoludnia vyhlásil Krajský úrad životného prostredia v Prešove aj na vodnej nádrži Domaša a rovnako platí pre celé okresy Humenné a Medzilaborce. „O 10. hodine vyhlásil Obvodný úrad so sídlom v Humennom mimoriadnu situáciu pre okres Humenné a Medzilaborce. Nakoľko sa situácia v priebehu dňa stabilizovala, táto mimoriadna situácia bola o 15. hodine zrušená," povedala tajomníčka Krajskej povodňovej komisie v Prešove Božena Jacko – Lysáková.

V Nižnom Žipove zaplavilo 30 domov

Neutíchajúci dážď spôsobil zaplavenie tridsiatky domov v Nižnom Žipove v okrese Trebišov. "Situácia sa na mnohých miestach javila ako katastrofálna a v niektorých domoch bola v izbách aj meter vysoká vodná hladina. Niektorých obyvateľov vyvážali pomocou nafukovacieho člna či koryta", informoval starosta Ján Garbár.

Evakuovaných Nižnožipovčanov umiestnili najprv v kultúrnom dome, neskôr si po nich prišli príbuzní. Aj keď voda od polnoci klesla o 20-30 centimetrov, hasiči zatiaľ nemôžu zasahovať, pretože ju niet kam prečerpávať.

TASR/František Iván/ilustračné

Puci neskrýval obavy, čo prinesú nasledujúce hodiny. „Na Ondave je už tretí stupeň povodňovej aktivity a máme obavy, aby sa nezopakoval rok 2004, keď sa Ondava naširoko rozliala a zaplavilo niekoľko obcí, pričom niektoré časti sa museli evakuovať,“ povedal Puci.

Evakuovali košický útulok

Povodňová vlna zasiahla aj mesto Košice, kde primátor vyhlásil 3. stupeň povodňovej aktivity. V Šaci sa Sokoliansky potok vylial z koryta, čím ohrozil útulok zvierat. Muselo sa evakuovať 40 psov do náhradných priestorov a zabezpečiť vrecia s pieskom na tvorbu zábran v Mestskej časti Ťahanovce a na Mlynskom náhone.

Voda začala ráno spôsobovať problémy aj na západe Slovenska, na Myjave vyhlásili tretí stupeň SPA, teda stav ohrozenia. Zvýšená hladina rieky Morava si už vyžiadala uzatvorenie dvoch hraničných priechodov s Rakúskom. Pokiaľ sa tu počasie nezhorší, mohla by sa situácia začať upokojovať. "Tretí povodňový stupeň stále platí a v pohotovosti sú desiatky ľudí. Dobrovoľní hasiči a zamestnanci Mesta pripravili asi 300 vriec s pieskom, ktoré na základe žiadostí občanov a obhliadok povodňovej komisie rozviezli do lokalít najviac ohrozených rozvodnenou riekou. Situáciu monitorujeme," uvádza sa na aktualizovanej internetovej stránke mesta Myjava.

TASR/František Iván/liustračné

Z brehov sa vyliali vodné toky v lokalite Trnovce a v Turej Lúke. V niektorých častiach došlo k vyliatiu prítokov rieky Myjava, vodné nádrže v Starej Myjave a na Brestovci sú celkom naplnené.

Na úroveň druhého stupňa sa dostali toky Turiec, Gortva, Krtíš, Krupinica, Štiavnica a Ipeľ v banskobystrickom regióne, ako aj Hnilec, Výrava, Ondava a Laborec v košickom regióne. Stúpli i hladiny rieky Oravica a Polhoranka v Žilinskom kraji. Úroveň prvého stupňa SPA dosiahli aspoň v jednom zo svojich úsekov hladiny ďalších 14 tokov vo všetkých regiónoch Slovenska.

TASR/František Iván

Obyvatelia Medzibrodia sú odrezaní od sveta

Vyliata rieka Poprad v obci Mníšek nad Popradom medzi osadami Kače a Medzibrodie odrezala od sveta obyvateľov Medzibrodia. Na jedinej prístupovej ceste do osady je asi 80 centimetrov vody. Situáciu tu zhoršil aj zosuv pôdy spôsobený vyliatou riekou Poprad. Jedinou možnosťou pre miestnych obyvateľov, ako sa dostať z osady, je prejsť cez polia. Problémy hlásia aj vo Vyšných Ružbachoch, kde sa miestny potok asi na 60-metrovom úseku vylial na cestu

V Nižnej Myšli a Vyšnej Hutke sa zosunula pôda

Po výdatných dažďoch sa dnes v noci zosunula pôda v obci Nižná Myšľa v okrese Košice - okolie. Ako dnes ráno uviedol starosta Marián Karvanský, zosunula sa časť svahu pod miestnym cintorínom pri novej časti rodinných domov. „Zatiaľ to nevyzerá tak, že by boli ohrozené domy či životy ľudí,“ povedal Karvanský. Dodal, že už požiadal o pomoc odbor civilnej ochrany Obvodného úradu Košice okolie. Zaplavené sú aj niektoré pivnice.

Zosuv pôdy pri rodinnom dome vo Vyšnej Hutke vyriešili odbagrovaním zeminy. Najkritickejšia je situácia v povodí rieky Hornád, na ktorej je vyhlásený tretí povodňový stupeň a povodeň ohrozuje obce Čaňa, Ždaňa, Gyňov, Seňa, Milhosť a Kechnec.

Gréckokatolícky chrám na brehu Domaše pod vodou

Stúpajúca hladina Ondavy spôsobili problémy aj v obci Bžany na brehu vodnej nádrže Domaša. Stekajúca voda zo svahov zaplavila miestny gréckokatolícky chrám. Svoje pravdepodobne urobil aj vysoký stav Domaše, ktorá zdvihla hladinu spodnej vody. "Žijem tu už 32 rokov, ale takto to ešte nebolo. Ráno sa sem vôbec nedalo dostať," povedala miestna obyvateľka Anna Danková, ktorá v kostole upratuje. Tá sa dovnútra dostala až okolo obeda, keď otvorila dvere, vyvalil sa z kostola prúd vody.

Vysoká hladina Domaše narobili problémy aj majiteľovi reštaurácie, ktorá stojí na pláži. Voda mu zaplavila pivnice, navyše sa vyliala aj okolo športových ihrísk. "Včera sa to začalo asi o šiestej večer, potok tiekol ako vodopád. Schody, ktoré tu mám, vôbec nebolo vidno. Do pivnice vyrazila spodná voda," posťažoval sa podnikateľ.

Nepriaznivé počasie v podobe pretrvávajúceho dažďa a silného vetra na celom Slovensku spôsobilo zvýšenú zásahovú činnosť hasičov. Podľa hovorkyne Prezídia Hasičského a záchranné zboru Silvie Jančovičovej bola v nedeľu situácia najkritickejšia v Bratislavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji.

TASR/František Iván

Popadané stromy museli hasiči odstraňovať aj v oblasti Vysokých Tatier. Najviac stromov popadalo na cestu medzi Štrbským Plesom a Podbanským, podľa dispečingu Hasičského a záchranného zboru v Poprade ich bolo 19. Hasiči očakávajú ďalšie hlásenia.

Košickí hasiči zachraňovali ľudí

V Košiciach museli hasiči zachraňovať aj ľudské životy. V Ždani zachraňovali pomocou motorového člnu dve osoby z okolia rozvodnenej rieky, ktorí sa nevedeli vlastnými silami dostať zo stráženého objektu, v Malej Ide a Šaci odčerpávali vodu zo zatopených obývaných pivničných priestorov a v Turni nad Bodvou usmerňovali obyvateľov pri stavaní hrádze z vriec s pieskom.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy