Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Slovalco by v tomto roku neprevádzkovalo výrobu ani s pomocou štátu, tvrdí premiér
Zdielať na

Slovalco by v tomto roku neprevádzkovalo výrobu ani s pomocou štátu, tvrdí premiér

ŽIAR NAD HRONOM / Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom utlmovala výrobu od minulej jesene. Postupne odstavili posledné pece a od začiatku roka prepustili stovky zamestnancov. Reštart výroby by bol podľa vedenia spoločnosti možný v prípade schválenia zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Poslanci ho však doteraz neschválili.

Po januárovom vypnutí pecí prišlo v Slovalcu o prácu 300 zamestnancov. Na kolená ich takpovediac dostali vysoké ceny energií. Strana Hlas obviňuje z pádu hlinikárne vládu Eduarda Hegera. "Nedokázali urobiť taký sumár opatrení, ktorý by zachránil pracovné miesta v tejto fabrike," uviedol Peter Pellegrini, predseda Hlas-SD.

Hlinikáreň Slovalco by v tomto roku neprevádzkovala fabriku ani so štátnou pomocou

V Banskej Bystrici to v pondelok, 1. mája, uviedol dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger v reakcii na vyjadrenia Petra Pellegriniho. Podľa Hegera majitelia Slovalca jasne deklarovali, že v tomto roku by neprevádzkovali výrobu, keďže vlani nevedeli kúpiť elektrinu za zmysluplnú cenu ani so štátnou pomocou. "Ak by sme aj zadotovali túto elektrinu, tak by to bol najdrahší hliník na svete a určite by to nestálo za to," dodal Heger. Pripomenul, že hlinikáreň disponuje výlučne elektrickými pecami a je najväčším spotrebiteľom elektriny na Slovensku.

Ukončenie výroby primárneho hliníka v Žiari nad Hronom označil Hlas-SD za "pomník neschopnosti" a zlyhanie vlády. Strana dala tiež verejný záväzok, že výrobu hliníka v Slovalcu v prípade úspechu v nadchádzajúcich voľbách obnoví. Slovalco dlhodobo žiadalo prijatie novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami a pomoc pre energeticky náročné podniky z Environmentálneho fondu. "Je to v rukách poslancov. V tomto už vláda nevie urobiť viac, ako doručiť zákon do parlamentu," skonštatoval Heger.

Hlinikáreň Slovalco pôvodne prevádzkovala 226 elektrolýznych pecí, výrobu utlmila vlani v auguste. Rozhodnutie odstaviť aj posledné pece na výrobu primárneho hliníka odsúhlasili začiatkom januára akcionári spoločnosti. Rozhodnutie podnik vysvetľoval reakciou na vysoké ceny elektriny a nedostatočné kompenzácie zo strany štátu určené pre energeticky náročný priemysel. V hlinikárni naďalej funguje recyklačné centrum na spracovanie procesného šrotu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy