Skoro jasno
19°
Bratislava
Karolína
3.6.2023
Stavbu blokuje problém s Rómami: Nikto ich za susedov nechce
Zdielať na

Stavbu blokuje problém s Rómami: Nikto ich za susedov nechce

SVRČINOVEC / V obci Svrčinovec sa má aj vďaka eurofondom začať stavba ekoduktu na diaľnici D3. Najprv ale treba presťahovať Rómov z tamojšej osady. Termín už vypršal a Rómovia zostávajú na mieste. Kysučania z iných lokalít tohto regiónu ich totiž za susedov nechcú.

​Títo ľudia už mali bývať inde. A, pravdupovediac, sú v zúfalstve, lebo netušia, kde nájdu svoj nový domov. "Štát zabezpečil výkup náhradného bývania pre rómsku komunitu ale vzhľadom na nepokoje v lokalitách, kde tieto domy boli vybraté, naši Rómovia ostávajú tam, kde sú," uviedla Renáta Majchráková, starostka Svrčinovca.

Do domu v dedine Lopušné Pažitie sa mali presťahovať niekoľkí obyvatelia z osady vo Svrčinovci. "My sme sa mali presťahovať do Pažití, lenže boli tam protesty," opísala obyvateľka Svrčinovca. "Ľudia sú veľmi zneistení aj z toho, koľko ľudí tam má ísť, ale najmä z toho, čo vidia pri prechádzaní okolo usadlostí v obci Svrčinovec," uviedol Peter Harcek, starosta obce Loušné Pažitie.

Navyše, teraz by v rodinnom dome v Lopušných Pažitiach mohli len ťažko bývať. "Nehnuteľnosť je úmyselne poškodená," uviedla Majchráková. "Vytrhali dvere, poškodili omietky, je to zdevastované," opísala obyvateľka Svrčinovca. "V súvislosti s touto udalosťou bolo začaté trestné stíhanie pre prečin poškodzovania cudzej veci," informovala Gabriela Kremeňová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

V Čadci stojí ďalší dom, ktorý sa snaží kúpiť developer za štátne peniaze pre druhú skupinu svrčinovských Rómov. "Nehnuteľnosť ešte nie je zapísaná na liste vlastníctva," informoval Matej Šimášek, primátor Čadce. Predstavitelia kysuckých samospráv o tejto téme hovorili so šéfom parlamentu Borisom Kollárom a ministrom dopravy Andrejom Doležalom. 

"Máme prísľub od predsedu NR SR aj od kompetentného ministra, že by sa dala navýšiť alokácia finančných zdrojov, čo by mohlo pomôcť riešiť situáciu," uviedol Šimášek. "To riešenie ešte vylepšíme návrhmi zo samospráv, so sťahovaním začneme v priebehu najbližších dní," uviedol Jaroslav Kmeť, štátny tajomník ministerstva dopravy.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy