Baki S. čelí obvineniu z výroby drog
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TV JOJ/ilustračné
V prípade uznania viny a odsúdenia mu hrozí trest odňatia slobody v trvaní od 20 do 25 rokov alebo doživotie
Na tlačovej konferencii o tom dnes informoval riaditeľ odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR Peter Šufliarsky spolu s generálnym prokurátor Dobroslavom Trnkom.
Podľa informácií od Generálnej prokuratúry SR Baki S. a ďalší obvinení a doteraz nestotožnené osoby vystupujúce pod prezývkami ako členovia organizovanej skupiny najneskôr od roku 2007 zabezpečovali dovoz, prevoz, úschovu a ďalšiu distribúciu omamnej látky heroín.
Heroín bol uschovávaný a zamaskovaný v športovej obuvi a prevezený z Turecka do Poľska a od mája 2008 bol prevezený na územie Slovenska a ďalej nestotožnenou špedičnou firmou do mesta Topoľčany. Celkovo išlo o šesť zásielok, pričom v jednej sa nachádzalo približne 20 kilogramov heroínu. Následne heroín obvinení vyviezli do Poľska, Švajčiarska a Talianska, kde ho podľa GP prevzali vopred určení odberatelia.
Najmenej v troch prípadoch ďalší obvinení prechodne heroín uskladňovali v istom penzióne v Starom Smokovci. Tam bola 19. septembra 2008 zaistená časť heroínu v množstve 10 kilogramov s priemernou koncentráciou 67,3 percenta hmotnostných jednotiek, z ktorého by bolo možné vyrobiť 336.500 až 673.000 jednorazových dávok v hodnote najmenej 3,350 milióna eur.
Zo štyroch obvinených v tomto prípade majú dve osoby slovenské štátne občianstvo. Dve osoby sú v tomto prípade vo väzbe. Jedna osoba spolupracuje pri vyšetrovaní.
Kosovský Albánec Baki S. je podľa medializovaných informácií obchodníkom s drogami. Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic v minulosti obvinil súčasného predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, že s Bakim S. udržuje kontakt. Harabin trvá na tom, že s ním žiadny vzťah nemá a poukazuje na skutočnosť, že Baki S. dostal za vlády Mikuláša Dzurindu slovenské občianstvo a rovnako v období, keď ministroval Lipšic, nebol vydaný na trestné stíhanie do Švajčiarska.