Jasno
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Na starých pohľadniciach smerovacie čísla nenájdete - zaviedli ich len pred polstoročím
Zdielať na

Na starých pohľadniciach smerovacie čísla nenájdete - zaviedli ich len pred polstoročím

BRATISLAVA / Možno teraz už ani nerozmýšľame o tom, aký význam malo pre zasielanie listov a balíkov zavedenie poštových smerových čísel. Bez nich by sme sa vrátili o polstoročie naspäť, keď zásielky triedili tisíce ľudí ručne. A všetci museli pritom veľmi dobre ovládať geografiu.

Poštové smerovacie čísla spoľahlivo fungujú už 50 rokov a doteraz sa na nich nič podstatné nezmenilo. "PSČ sa viaže k počiatkom automatizácie prepravy poštových zásielok, ktorá prebiehala v Európe od 60. rokov 20. storočia," povedal Martin Vančo z Poštového múzea. 

Poštové smerovacie čísla boli oficiálne zavedené 2. januára 1973 vo vtedajšom Česko-Slovensku vo formáte piatich číslic. "Prvé začiatočné číslo označovalo Prahu, postupne po 7 ostatné časti Čiech, 8 bola Bratislava, 9 väčšina západného a stredného Slovenska...a číslicou 0 sú označené severné a východné regióny," uviedol Vančo. Aj druhá číslica má význam, označuje napríklad v Bratislave jednotlivé mestské časti. Po rozdelení Česko-Slovenskej Federácie vznikla iniciatíva PSČ zmeniť. "Ale vzhľadom na nákladnosť projektu Slovenská pošta od toho ustúpila," povedal. 

A tak poštové smerovacie čísla dodnes zostali v podobe, ako boli zavedené pred polstoročím. Ak niečo pribudlo, tak norma na ich správne zapisovanie. "Je to norma číslo 01 6910 o pravidlách písania....kde PSČ je vždy v poslednom riadku pred dodávacou poštou," uviedol Vančo. 

V čase pred zavedením poštových smerovacích čísel museli pracovníci triediacich liniek dokonale ovládať geografiu. "To bolo náročné, tí poštári museli mať tú mapu konkrétneho regiónu...mať celú tú mapu a jednotlivé štvrte v hlave nebolo jednoduché," povedal. Zásielky sa triedili ručne podľa adresy. Poštové smerovacie čísla mali triedenie uľahčiť, ale verejnosť aj napriek masívnej kampani pred 50 rokmi novinku spočiatku odmietala. Napokon si všetci zvykli a o 5 rokov neskôr triedenie zásielok prevzali automaty. "Od roku 1978 prebiehala masívna automatizácia triedenia...bola zavedená v Prahe prvá triediaca linka....ktorá nahradila prácu 60 zamestnancov," dodal Vančo. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy