Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Za uplynulých desať rokov sa Slovensko vo väčšine európskych rebríčkoch prepadá čoraz hlbšie
Zdielať na

Za uplynulých desať rokov sa Slovensko vo väčšine európskych rebríčkoch prepadá čoraz hlbšie

BRATISLAVA / Zaspali sme ako Šípková Ruženka a čakáme na zázračný bozk. Princ, ktorý by odklial slovenskú spoločnosť zo sladkého spánku, ale stále nechodí. Aj tak by sa podľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo dalo zhrnúť uplynulých desať rokov na Slovensku. Vízia do ďalšieho desaťročia preto velí zobudiť sa.

Slovensko sa postupne prepadá vo väčšine európskych rebríčkoch, čo nie je dobrá vizitka ani pre jednu z vlád za posledných desať rokov. "Z jedenástich postkomunistických krajín, ktoré vstupovali v troch vlnách do EÚ, sme boli tretí ešte pred desiatimi rokmi a dnes sme predposlední," vyjadril sa poradca prezidentky SR a bývalý minister financií, Ivan Mikloš. "My stagnujeme a okolité krajiny nás predbiehajú," uviedol Ondrej Matej, riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo.

Týka sa to viacerých oblastí, vrátane zdravotníctva a školstva

Z krajiny nám odchádzajú mozgy za vzdelaním. Ešte horšie je, že sa nevracajú domov. No problémov je ďaleko viac. "My sme tak zložitý štát a verejná správa, ako žiadna iná krajina," dodal Ondrej Matej. "Pri našich kontrolách stále viac a viac zisťujeme, že mnohé strategické plány a ich akčné plány sa naplňujú čiastočne," vysvetlil predseda NKÚ SR, Jaroslav Ivančo. "Je potrebné si stanovovať priority a mať jasnú stratégiu," dodal minister dopravy a výstavby SR, Andrej Doležal.

Tú sme mali napríklad aj pri dokončení diaľničného prepojenia Bratislavy a Košíc. Nevyšiel rok 2010, ani 2020 a veľký otáznik visí aj nad ďalšími okrúhlinami. "Ja nesľubujem a držím sa jasných faktov," uviedol Doležal. Faktom ale je, že niečo u nás nie je v poriadku. Nato, aby nám európsky vlak definitívne neušiel, sa budeme musieť v najbližších rokoch zamerať na reformy, alebo teda na modernizáciu Slovenska. Ako prvá sa núka daňovo odvodová reforma a reforma verejnej správy. "Dnes u nás ako keby veľká väčšina koaličných strán súťaží o to, nie ako tú krajinu zmodernizujeme a vylepšíme, ale ako rozdelíme ten neustále sa zmenšujúci koláč," uviedol Mikloš.

Ak sa to nezmení a rýchlo sa nepreberieme zo spánku, o desať rokov budeme možno konštatovať niečo iné. "Už nie sme na úrovni balkánskych krajín, ale budeme na úrovni Latinskej Ameriky," skonštatoval Ondrej Matej.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy