Mikuláš
6.12.2022
Reportérka TV JOJ Jana Veľasová vyhrala novinársku cenu. Pozrite si výhernú reportáž
Zdielať na
Slovensko

Reportérka TV JOJ Jana Veľasová vyhrala novinársku cenu. Pozrite si výhernú reportáž

Výherná reportáž Jany Veľasovej.

HUMENNÉ / Reportérka televízie JOJ Jana Veľasová získala výročnú cenu Literárneho fondu za novinársku tvorbu v roku 2021, za reportáž s názvom Koniec „ropákov“.

Naša redaktorka Jana Veľasová bola nominovaná na výročnú cenu Literárneho fondu za novinársku tvorbu v roku 2021 v kategórii spravodajstvo/televízia. Ocenenie nakoniec získala, dokonca už tretí rok po sebe. "Som veľmi rada, že odborná porota ocenila práve reportáž, ktorá ukázala, že v boji za správnu vec sa netreba vzdať, ani keď máme mimoriadne silného protivníka. Ďakujem Televízii JOJ a vedeniu redakcie spravodajstva za to, že si táto téma v našom vysielaní počas rokov, keď sme sa jej venovali, stále našla priestor, a že sme aj takto stáli v boji za pitnú vodu a za prírodu pri ľuďoch z malých dediniek na severovýchode. Som na našu prácu hrdá," vyjadrila sa Jana Veľasová.

V reportáži dlhodobo sledovala problém medzi majiteľmi pozemkov a firmou amerických investorov hľadajúcou ropu a plyn. Zahraničná firma robila takmer 10 rokov prieskum, ktorý mal byť ukončený skúšobnými vrtmi. Tie chceli vykonať bez rešpektovania vlastníckych práv majiteľov pozemkov. Dlhotrvajúci stav a aktívny odpor miestnych aktivistov a občanov dotknutých obcí nakoniec vyústil do zastavenia vrtov. Zámerom zahraničnej firmy bolo nájdenie vhodných ložísk a predaj prírodných produktov do susedného Poľska. Jana Veľasová sa venovala problematike občianskeho odporu voči zámerom zahraničnej firmy dlhšie. Vyústením jej práce sa stal posledný príspevok "Koniec ropákov", ktorý za prípadom hrubej arogancie urobil definitívne bodku. Mapovanie príbehu nakoniec malo šťastný koniec pre vlastníkov pozemkov aj pre životné prostredie.

"​Som veľmi hrdý na prácu našich redaktoriek a redaktorov, ktorí sa popri pokrývaniu aktuálnych udalostí venujú aj dlhodobým témam a upozorňujú na mnohé skryté problémy, až do ich vyriešenia," vyjadril sa generálny riaditeľ JOJ GROUP, Marcel Grega.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie