Zatiahnuté, dažďové prehánky
15°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
Posledná rozlúčka s najbližšími zdražie o desiatky eur. Za zvýšením nákladov na pohreb je inflácia
Zdielať na

Posledná rozlúčka s najbližšími zdražie o desiatky eur. Za zvýšením nákladov na pohreb je inflácia

KOMÁRNO/NOVÉ ZÁMKY / Podľa zistení televízie JOJ sa inflácia zrejme premietne aj do pohrebných služieb. Cena poslednej rozlúčky môže na jeseň stúpnuť až o desiatky eur. Pomôcť pozostalým by mohol štátny príspevok. Jeho výška sa ale nemenila už štvrťstoročie a dnes zaň kúpite sotva smútočný veniec. Kompetentné ministerstvá ale odkazujú jedno na druhé.

Sumy za pohreb sa pohybujú od 600 do 1 900 eur. Ešte vlani stúpli ceny pre pandémiu, od jesene pre infláciu. Má ísť zhruba o 15 percent. "Zatiaľ sa to drží, ale predpokladáme, že v rámci tejto ekonomickej situácie sa tie ceny budú určite zvyšovať," vysvetlil Ladislav Stríž, predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb. To môže zvýšiť konečný účet o ďalšie desiatky eur.

Priepasť medzi lepšie a horšie situovanými klientmi pohrebníctiev a krematórií sa začína prehlbovať. "Tam, kde máme pocit, že tých financií je menej, tak si vyberajú tie lacnejšie rakvy, jednoduchšie, menej kvetín," dodal správca cintorína v Komárne Alexander Földes. "Sú takí, ktorí povedia hneď, že kremácia bez obradu, len kremačná rakva," vysvetlil Róbert Molnár z pohrebnej služby v Nových Zámkoch. V novozámockom krematóriu majú cenu plynu fixovanú do konca roka, elektrina už narástla trojnásobne. "Pozrel som faktúru, zvykla chodiť okolo tisíc eur, teraz prišla faktúra za elektrinu 3 600 eur ," dodal Róbert Molnár.


Stretávajú sa aj s požiadavkou splatenia pohrebu na splátky

"Žiaľ na splátky nevieme dávať, ešte preplatia prvú a druhú splátku, no potom sú problémy," vysvetlil Alexander Földes. "Veľakrát v tom zármutku príde rodina, zaslúži si všetko a potom nezaplatí nikto," dodal Molnár. Podľa pohrebníctiev by mohlo pomôcť navýšenie príspevku, ktoré sa už rokmi nemení. "Už je to asi 20 alebo 25 rokov rovnako," spomína Stríž. Ministerstvo práce potvrdilo, že príspevok na pohreb sa nemenil a automaticky nezvyšoval ani v dôsledku inflácie. Jeho výška je 79,67 eur. "Akékoľvek zvyšovanie dávok a príspevkov je naviazané na možnosti štátneho rozpočtu, ktorý je v gescii Ministerstva financií SR," uvidelo v stanovisku Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. A rezort financií odkazuje na ministerstvo práce. Tvrdia, že ak požiadajú o úpravu sumy príspevku, bude sa ňou ministerstvo financií zaoberať.

Súvisiace články

Najčítanejšie