Skoro jasno
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Remišová: Samosprávy môžu požiadať o dofinancovanie eurofondových projektov
Zdielať na

Remišová: Samosprávy môžu požiadať o dofinancovanie eurofondových projektov

BRATISLAVA / Samosprávy môžu podávať žiadosti o dofinancovanie eurofondových projektov v súvislosti so zdražovaním stavebných materiálov. Oznámila to v stredu 3. augusta na tlačovej konferencii ministerka investícií Veronika Remišová, podľa ktorej sa tak zachránia stovky projektov z Integrovaného regionálneho operačného programu. Koaličným partnerom odkázala, aby svoje spory urovnali, pretože sú malicherné a irelevantné. Budú vyzývať Sulíka s Matovičom, aby sa dohodli a aby svoje spory urovnali v prospech občanov. 

Remišová skonštatovala, že dofinancovanie projektov reagujúce na nepredvídateľnú situáciu bolo presadené v rámci novely zákona o eurofondoch. Táto možnosť je pre veľké národné projekty, ale aj pre menšie dopytové projekty spadajúce najmä pod samosprávy. 

Jedným z programov, z ktorého samosprávy čerpajú, je aj Integrovaný regionálny operačný program (IROP), ktorý patrí pod ministerstvo investícií. Celkovo by sa to malo podľa Remišovej týkať 625 projektov za 585 miliónov eur. Podľa generálneho riaditeľa IROP Alberta Németha ide o výzvy, ktoré majú najväčší potenciál čerpania, kde boli hodnotiace kolá vyhlásené po 12. marci 2020. Vicepremiérka priblížila, že nárast cien v IROP sa vzťahuje najmä na projekty, ktoré sa týkajú škôl, cyklotrás, sociálnych služieb či verejnej zelene. Upozornila, že výpočet zvýšenia cien by mal byť taký, aby riešil naozaj len skutočné náklady.

Zodpovednosť je podľa nej aj na strane samospráv, aby včas a rýchlo podávali žiadosti o dofinancovanie. Zdroje na pokrytie nárastu cien stavebných materiálov a surovín sú podľa Németha dvojaké. "Mobilizujeme nielen dodatočné peniaze, ktoré nám prišli z rozpočtu EÚ, ale mobilizujeme aj to, čo ešte vzniklo ako úspora po rôznych verejných obstarávaniach," povedal Albert Németh. Z európskych zdrojov je podľa jeho slov k dispozícii 87 miliónov eur, čo je čiastka, ktorú Európska komisia preplatila v siedmom a ôsmom účtovnom roku na základe čerpania IROP. Prijímatelia majú postupovať tak, že podajú žiadosť o povolenie vykonania zmeny, zdôvodnia všetky položky aj nárast. "Samosprávy môžu podávať žiadosti o zmenové konania, kde zdôvodnia nárast cien stavebných materiálov, následne tieto žiadosti budú posúdené a dofinancované," zhrnula Remišová. Peniaze môžu žiadať na rast cien stavebných materiálov a surovín, pričom ide o jednotlivé položky, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR. Németh podotkol, že je možné žiadať do 20 % rozpočtu hlavných aktivít.

Ak chce Richard Sulík odísť, nech odíde, ale až po zime

Remišová sa vyjadrila, že jediným dobrým riešením pre Slovensko je pokračovanie v štvorkoalícii. Tvrdí, že prípadný odchod strany SaS z vlády je nezodpovedný. Vicepremiérka tento názor zastáva najmä preto, že Slovensko čelí celosvetovej inflácii a európskej energetickej kríze. "Slovensko má za posledných 50 rokov najťažšiu situáciu, odchod z vlády pokladám za zbabelosť. Pevne verím, že predseda strany SaS Richard Sulík a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič tento spor urovnajú, pretože to je ich osobný spor," povedala Remišová. Koaličným partnerom odkázala, aby svoje spory urovnali, pretože sú malicherné a irelevantné. "Ak chce Richard Sulík odísť z vlády, nech odíde, ale až po zime, keď nám reálne hrozí, že Rusko prestane dodávať plyn do Európy," povedala. Dodala, že do 1. septembra tohto roku budú vyzývať Sulíka s Matovičom, aby sa dohodli a aby svoje spory urovnali v prospech občanov. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy