Jasno
20°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Kotleba zrejme nebude môcť kandidovať v parlamentných voľbách. Zaniknúť by mu mal aj mandát krajského poslanca
Zdielať na
Slovensko

Kotleba zrejme nebude môcť kandidovať v parlamentných voľbách. Zaniknúť by mu mal aj mandát krajského poslanca

BRATISLAVA / Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba nielenže prišiel svojím odsúdením o poslanecký mandát, ale zrejme nebude môcť kandidovať do Národnej rady SR ani v riadnom termíne volieb v roku 2024. O mandát poslanca by sa mohol uchádzať v roku 2028, keď sa majú v ďalšom riadnom termíne konať parlamentné voľby. Kotlebovi by mal okrem mandátu poslanca Národnej rady SR zaniknúť aj mandát poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja.

"Musí požiadať o zahladenie trestu a až potom môže kandidovať. Osobne si myslím, že nebude môcť kandidovať v roku 2024,“ povedala odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská. Uviedla tiež, že možno by mohol kandidovať, keď by mohlo samotné vykonanie podmienky byť podľa nej rátané medzi tie tresty, ktoré sa už vykonaním zahladzujú.

Najvyšší súd SR odsúdil Kotlebu v kauze rozdávania šekov na šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden a pol roka. Zákon o podmienkach výkonu volebného práva hovorí, že prekážkou práva byť volený je právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené. O zahladenie musí Kotleba požiadať. Podľa Trestného zákona súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.

Šéfovi ĽSNS by mal zaniknúť aj mandát krajského poslanca

Právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin by mal predsedovi strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianovi Kotlebovi okrem mandátu poslanca Národnej rady SR zaniknúť aj mandát poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Vyplýva to zo zákona o samospráve vyšších územných celkov.

"Banskobystrický samosprávny kraj na základe medializovaných informácií vo vzťahu k osobe Mariána Kotlebu preskúma možný zánik mandátu poslanca zastupiteľstva BBSK na základe zákona o samosprávnych krajoch a zabezpečí, aby mali všetci poslanci Zastupiteľstva BBSK legitímny mandát poslanca BBSK,“ uviedla hovorkyňa banskobystrickej krajskej samosprávy Lenka Štepáneková. Ako dodala, keď bude mať Najvyšší súd SR spracované písomné vyhotovenie predmetného rozhodnutia vo vzťahu k trestnej veci vedenej proti Marianovi Kotlebovi, bude BBSK požadovať jeho zaslanie.

"K zániku mandátu poslanca BBSK dochádza právoplatným rozhodnutím príslušného súdu. Kraj po doručení všetkých potrebných dokumentov osloví ďalšieho náhradníka v poradí, ktorým je Milan Lichý, či má záujem o mandát poslanca Zastupiteľstva BBSK. Ak náhradník bude súhlasiť, nasledovať bude potrebná administratíva a na najbližšom krajskom zastupiteľstve zloží poslanecký sľub. Ak sa pán Lichý rozhodne mandátu neujať, BBSK vyzve ďalšieho v poradí,“ doplnila Štepáneková.

"Viem, že som prvý náhradník, musí tam ale prebehnúť zákonný postup,“ uviedol pre agentúru Milan Lichý s tým, že potom pravdepodobne funkciu poslanca BBSK zoberie na tých niekoľko mesiacov do jesenných volieb. Druhým náhradníkom je Matej Bučko, ktorý rovnako ako Lichý kandidoval pred piatimi rokmi v tíme Jána Luntera.

Súvisiace články

Najčítanejšie