Skoro jasno
33°
Bratislava
Leonard
16.8.2022
Veľká časť krajiny je bez kanalizácie: Obciam chýbajú peniaze na výstavbu
Zdielať na

Veľká časť krajiny je bez kanalizácie: Obciam chýbajú peniaze na výstavbu

SLOVENSKO / Na Slovensku máme približne 900 obcí, no kompletnú kanalizačnú sieť má len približne 36 % z nich. Záujem obyvateľov by bol, ale obciam chýbajú peniaze na výstavbu. Paradoxom je to, že pre rôzne prekážky, nedokážeme čerpať ani eurofondy.

"Máme časť obcí, ktoré nieže nemajú vodovod, alebo kanalizáciu, ale nemajú vodu," vysvetlil Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska. Prieskum Združenia miest a obcí odhalil, že kompletnú kanalizáciu má len 36 % obcí, 1/3 nemá kanalizáciu vôbec, ostatné potrebujú peniaze na dobudovanie siete. "Ani voda, ani kanalizácia, my máme 90-tisícový ročný rozpočet, takže z toho sa ťažko dá financovať aj projektová dokumentácia," vyjadrila sa starostka obce Pavlová Monika Górová.


Až 96 % samospráv na Slovensku tvoria dediny a tie sú hlavným problémom

Jednou z priorít pri vstupe Slovenska do únie bol prísľub odkanalizovania celej krajiny. "Doposiaľ sme to nesplnili, platíme pokuty a sme svedkami toho, ako S pri konci tohto aktuálneho programového obdobia má takmer 50 % nevyčerpaných eurofondov," vysvetlil Kaliňák. V Gbelciach plánujú vybudovať kanalizáciu a čističku už roky - vyšlo by ich to na 13,5 milióna eur, čo je čiastka, ktorá bola tento rok vyhlásená v rámci operačného programu pre celé Slovensko.

"Keď sme podali žiadosť, vždy sme dostali zápornú odpoveď. Čo sme vyhotovili plány pred 5-6 rokmi, už keby sme sa dostali k peniažkom, tie komponenty sú zastarané," vysvetlil starosta obce Gbelce František Szőcs. Obyvatelia zaplatia za kubík pitnej vody euro a 29 centov za likvidáciu splaškovej vody je to 8 eur za kubík, keďže čistička je vzdialená 50 kilometrov tam a späť. "Máme tu 23 obcí, 2 obce sú čiastočne odkanalizované a 20 obcí tu nemá ani meter kanalizácie, ten nepomer je vypuklý," dodal starosta obce Mužla Iván Farkas.

Mužli, v Štúrovskom regióne, zatiaľ nepomohlo ani to, že už majú právoplatné stavebné povolenie a dokončené verejné obstarávanie. "Mohli by sme zajtra stavať, zdroje nám chýbajú," dodal Farkas. "Je to problém nedostatku peňazí, po druhé často menených pravidiel a tretia vec je, že máme eurofondy, ktoré nie sú vyčerpané," vysvetlil Kaliňák.

Súvisiace články

Najčítanejšie