Zatiahnuté
27°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Diviačia zver na sídlisku: Obyvatelia majú obavy
Zdielať na
Krimi

Diviačia zver na sídlisku: Obyvatelia majú obavy

BRATISLAVA / V Bratislave behajú diviaky medzi panelákmi. Pre obyvateľov mestskej časti Karlova Ves to ale nie je žiadnou novinkou. Diviaky nemajú vo zvyku útočiť na ľudí, v niektorých prípadoch sa to ale stať môže.

Faktom je, že Karlova Ves je ohraničená lesmi a teda sa nachádza uprostred prírody. Na jednej strane sú obyvatelia radi, ale pociťujú aj strach. "Výskyt diviačej zvery je veľmi frekventovaný, už aj naozaj v zabývaných oblastiach, na uliciach, aj v blízkosti našich panelových domov," vysvetlila starostka Dana Čahojová. Práve na týchto miestach potom ľuďom ničia prostredie. "Napríklad teraz ľuďmi obdivovanú tulipánovú výsadbu, ktorú mesto realizovalo, tak na jednom mieste nám to úplne zdevastovali," dodala starostka.

Takisto predzáhradky panelákov, záhrady, či trávniky v parkoch. Bežným príkladom stretu s diviakmi môže byť napríklad bežec v lese, alebo človek, ktorý je na prechádzke so psom. Diviaky nie sú agresívne a človeku nechcú ublížiť. Dokonca si na našu prítomnosť zvykli natoľko, že do lesa sa už často ani nevrátia. A to z dôvodu, že tu nachádzajú potravu a vhodné úkryty. Existujú ale výnimky. "V prímestských oblastiach, kde ten diviak je zvyknutý na pohyb ľudí a začína ho trošku vnímať ako svojho konkurenta, tak tam sa môže stať, že ten diviak môže aj predstierať útok, alebo ho aj dokonať," vysvetlil Alojz Kaššák, viceprezident Poľovníckej komory. 

A to hlavne v prípade, ak sa človek prechádza s voľne pusteným psom. Toho sa diviak nebojí a môže na psa zaútočiť. Pes sa zľakne a uteká k majiteľovi, no privedie so sebou aj diviaka a môže preniesť útok na človeka. Odstrel diviakov je v blízkosti obytných zón komplikovaný, pretože nejde o poľovnú plochu. "Je potrebné osobitné povolenie, aby ste na týchto plochách mohli vykonávať výkon práva poľovníctva," dodal Alojz Kaššák.

​Loviť pomocou zbrane je zložité, pretože sa v blízkosti panelákov pohybujú napríklad psíčkari, alebo ľudia, ktorí chcú ísť do prírody. Ak poľovníci dostanú povolenie na odstrel v tejto oblasti, tak musia najskôr celý priestor zabezpečiť, aby predišli prípadným zraneniam. Opatrnosť by mali zvýšiť aj vodiči, pretože diviaky často v skupinkách prechádzajú cez cestu. Stret s nimi by nemusel dopadnúť šťastne.

Súvisiace články

Najčítanejšie