Polojasno
27°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Pôdohospodárska platobná agentúra už začala vyplácať priame podpory, december je v tom najsilnejší mesiac
Zdielať na

Pôdohospodárska platobná agentúra už začala vyplácať priame podpory, december je v tom najsilnejší mesiac

SLOVENSKO / Pôdohospodárska platobná agentúra už začala vyplácať priame podpory. Táto inštitúcia je kľúčová v našom agrosektore, pretože ročne prerozdelí okolo 800 miliónov z európskych zdrojov. Odhalenie rozsiahlej korupcie z čias predchádzajúcich vlád však malo za následok dočasné utlmenie platieb.

Slovenskí poľnohospodári môžu každoročne žiadať o priame podpory. Megaškandál Dobytkár a iné kauzy spôsobili, že PPA na istý čas prišla o plnú akreditáciu, na čo najviac doplatili mnohí slušní farmári. "Obdobie rokov, kedy tu šafárili predstavitelia Smeru-SD a SNS nám spôsobilo to, že sme museli taký veľký počet žiadostí pozastaviť, taký veľký počet platieb nevyplatiť," hovorí minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (OĽaNO). 

Kontroly z európskych štruktúr okrem iného dokázali aj vyslovenú drzosť tých, ktorí neoprávnene poberali peniaze. "Odhalené boli aj prípady, keď daňovníci prispievali na údajné pestovanie zeleniny na betónových parkoviskách, alebo na cintorínoch," hovorí europoslanec Tomáš Zdechovský. 

Minister Vlčan v lete vymenoval nového riaditeľa agentúry Kissa s náročným zadaním. Urobiť všetko pre obnovenie plnej akreditácie PPA, aby mohla fungovať na plný výkon. Doteraz už spracovali vyše tri štvrtiny žiadostí. "Do konca roka predpokladáme, že zadministrujeme ďalšie platby a dostaneme sa minimálne na číslo 80 percent. Čo sa týka číselného vyjadrenia, tak určite sa dostaneme cez sumu 200 miliónov euro," hovorí generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss. 

"Priame platby sú pre poľnohospodárov mimoriadne dôležité, lebo pre nich predstavujú najväčší zdroj finančných prostriedkov. Momentálne je ešte skoro hodnotiť plynulosť vyplácania týchto priamych platieb," informuje hovorkyňa SPPK Jana Holéciová. 

Ku hladkému priebehu týchto procesov môžu prispieť aj samotní žiadatelia. "V prípade, že nemajú námietky k vydaným rozhodnutiam, aby vyplnili formulár vzdania sa práva na odvolanie, ktorý urýchli administrovanie peňazí," hovorí riaditeľ sekcie priamych platieb PPA Peter Hirjak. Zjednodušene možno povedať, že mesiac december je najsilnejší PPA, keď sa vyplácajú priame platby na plochu. 

Súvisiace články

Najčítanejšie