Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2022
Príbeh Megan oslovil množstvo ľudí: Slovensko roky nevie takýto problém odsúdených matiek vyriešiť
Zdielať na

Príbeh Megan oslovil množstvo ľudí: Slovensko roky nevie takýto problém odsúdených matiek vyriešiť

SLOVENSKO / Mladá mamička musela opustiť svojho iba ročného synčeka, a nastúpiť do väzenia, aby si odpykala trest. Náhradný trest v podobe elektronického náramku jej neudelili, aj keď oň žiadala. Pričom Slovensko už dlhé roky nevie takýto problém odsúdených matiek vyriešiť.

Mladá 21-ročná Megan svoje drogové pochybenie z minulosti priznala, oľutovala ho a prijala trest. Šesť a pol roka za mrežami nie je trestom iba pre ňu, ale aj jej iba ročného synčeka Alexisa. "Ja si za to môžem, ale to dieťa za to nemôže," hovorí Megan. "Tam je naozaj najdôležitejšie, aby to dieťa bolo nad trestom," hovorí psychologička Sylvia Dančiaková. 

Slovensko pred sebou roky tlačí problém zvaný väznice pre matky s nezaopatrenými deťmi

No vyzerá to tak, že tak skoro to ani vyriešené nebude. "Splnenie tejto úlohy je nastavené do konca roka 2023," tvrdí hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. Otázkou je ale, či aj naozaj.

Televízia JOJ sa pýtala na podrobnosti

Koľko je vlastne na Slovensku odsúdených matiek nezaopatrených detí. Odpoveď bola prekvapujúca. "Uvedenú štatistiku nemáme k dispozícii," stanovisko Ministerstvo spravodlivosti SR. "Je to stará téma. Naozaj nerozumiem tomu, že prečo nie je nejaká politická vôľa toto riešiť," hovorí psychologička Sylvia Dančiaková. 

Práve preto, že štát v súčasnosti nedokáže zabrániť odlúčeniu matky od malého bábätka, mal by pri udeľovaní trestov zvažovať alternatívu. Tvrdí to ombudsmanka Mária Patakyová. "Z pohľadu zachovania práva na súkromný a rodinný život považujem za vhodnejšie nastavenie systému spôsobom, aby boli matkám maloletých detí ukladané alternatívne tresty, ktoré by boli vykonávané v domácom rodinnom prostredí," hovorí Patakyová.  

Vo vyjadreniach zachádza ešte ďalej a tvrdí, že v podobných prípadoch ako v prípade Megan, by malo byť jednoznačne preferované udelenie domáceho väzenia. "Namiesto zriadenia väzenského pavilónu pre matky s maloletými deťmi, v ktorých by malé deti vyrastali v prostredí, ktoré je spojené s represiou," hovorí z odboru Kancelária verejného ochrancu práv Michaela Pavelková. "Ja keby som mala byť desať rokov doma, sedieť doma, tak ja budem, len aby som bola  stým malým," hovorí mamička Megan. 

Najčítanejšie