Boris Kollár opäť pohrozil koncom v koalícii. Nepáči sa mu plánovaná reforma nemocníc a spochybňuje aj novú súdnu mapu

Boris Kollár opäť pohrozil koncom v koalícii. Nepáči sa mu plánovaná reforma nemocníc a spochybňuje aj novú súdnu mapu

BRATISLAVA / Boris Kollár brázdi východ Slovenska - dôvodom je reforma nemocníc a súdov. Práve pre tieto dva zákony sa koaličným kolegom vyhráža odchodom z vlády. To už ale oznamuje prakticky každý týždeň - zrejme aj preto jeho partneri zostávajú navonok pokojní.

"Keď nám tieto nájomné byty neprejdu, alebo keď sa neurobí exekučná amnestia, možno sa budeme porúčať aj sami," povedal Kollár ešte v septembri. To je len krátky výber odchodov Kollára z koalície za posledné mesiace. A dnes sa porúča opäť.

Vo Vranove nad Topľou sa mu nepáči reforma nemocnice a presun vranovského súdu do Humenného. "Kľudne, nech ma z tej vlády vyhodia. 17 poslancov Sme rodina nepodporí rušenie," uviedol Kollár. Po novom by sa okresné súdy mali zredukovať. Aktuálne je ich 54, no po reforme by ich malo zostať iba 30. 

Zväčšia sa tak súdne obvody a popretŕhajú sa väzby. Zároveň by sa po novom sudcovia sústredili iba na jednu agendu. "Vylobovala si 250 miliónov z Fondu obnovy, že sa to minie na 30 súdov," povedal poslanec Peter Pčolinský. "Tento súd presunieme niekde, kde na to nie sú kapacity? Ďalšie milióny vynaložíme na to, aby sme niečo zrekonštruovali a niečo dostavali," povedal Kollár. 

"Ako niečo čo sa veľmi často opakuje, stráca to už aj tú pôsobivosť. To je tak, že jedným uchom dnu a jedným von," uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. Pritom Boris Kollár si kopol aj do ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Tvrdil, že stretnutiu so zamestnancami súdu vo Vranove nad Topľou mala zabrániť práve ona. 

"Ja nikomu nedávam žiadne príkazy, s kým by mal alebo nemal komunikovať. Určite som to nedávala," povedala vicepremiérka Veronika Remišová. A čo sa týka reformy novej súdnej mapy šéfka justície to nevzdáva. "Ja si stále myslím, že je tu priestor k tomu, aby sme sa dohodli," uviedla Remišová. 

Boris Kollár v rámci svojej pracovnej cesty navštívil aj Rožňavu. Jeho prvé kroky viedli do tunajšej nemocnice. Dôvodom návštevy je reforma nemocníc. Podľa Borisa Kollára by sa mal do regiónov vybrať aj minister zdravotníctva. "Podľa mňa by mal pán minister navštíviť každú jednu nemocnicu a priamo z miesta by mal posúdiť, či je vhodná na rušenie alebo nie," povedal Kollár. 

Z viacerých nemocníc už teraz odchádza personál. A to nie je jediný problém. "Ľudia sú nervózni, lebo nebudú mať tú zdravotnú starostlivosť do 30 minút," dodal Kollár. "Z Rožňavy je to do Košíc 50 km, takisto do Rimavskej Soboty je to 50 km," dodal riaditeľ nemocnice Svet zdravia Rožňava Viktor Halíř. 

"Sme otvorení diskusii a pozývame k rokovaciemu stolu," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Odmietavý postoj Borisa Kollára k reformám kolegovia komentujú zatial diplomaticky. Vrieť to ale zrejme bude na koaličnej rade. "Zdravotníctvo potrebuje reformu. Žiaľ, ak je toto jeho nastavenie a vízia Slovenska na nasledujúcich 20 rokov, je mi to ľúto," povedala Remišová. "Nerobme z toho tragédiu. Ideme ďalej," dodal premiér Eduard Heger. 

Zdroj: noviny.sk/ SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

10:55 Súdna sieň
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
10:50 Domy na brehu jazera
12:05 Profesionáli III.
12:55 Zlato v garáži IV.
10:30 Klan - V dobrom aj v zlom
11:50 Nákupné maniačky
13:15 Skutočné príbehy
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky I.
12:05 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
10:45 Psí kusy
12:20 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
14:30 Miloš Forman: Co tě nezabije…