Deti s učiteľmi už môžu doháňať to, čo zameškali, rezort spúšťa letné školy

Deti s učiteľmi už môžu doháňať to, čo zameškali, rezort spúšťa letné školy

SLOVENSKO / Počas nasledujúcich troch prázdninových týždňov sa budú konať letné školy, ktorých úlohou je pomôcť vyrovnať rozdiely vo vedomostiach a zručnostiach žiakov, ktoré vznikli alebo sa prehĺbili v dôsledku pandémie. Ich cieľom je tiež pripraviť žiakov na ďalší školský rok a ponúknuť im zmysluplné voľnočasové a výchovno-vzdelávacie aktivity. V tlačovej správe o tom informuje komunikačný odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. S kamerou sme navštívili prázdninové školy v Dolnom Kubíne i v Bystranoch na Spiši.

Súčasťou tohoročnej letnej školy, ktorá sa koná od dneška do 27. augusta, je povinná vzdelávacia zložka, ktorá musí byť v súlade so školským vzdelávacím programom a je doplnená o časť zameranú na rozvoj zručností cez voľnočasové, socializačné a pohybové aktivity. "Chceme, aby fungovali aj ako príprava na nový školský rok, ako miesto, kde si žiaci upevnia poznatky, možno hravou, inovatívnou formou,“ dodal minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

S kamerou sme navštívili prázdninové školy v Dolnom Kubíne i v Bystranoch na Spiši, ako to tam v prvý deň otvorenia letných škôl vyzeralo, si môžete pozrieť vo videu. 

Podľa rezortu školstva sú letné školy zamerané na každého žiaka, ktorý je ohrozený školským neúspechom. Nie sú teda určené len pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a z rodín vo finančnej núdzi. Neúspechom v škole sú podľa ministerstva ohrození aj žiaci, ktorí boli doposiaľ jednotkári a ich prospech sa počas pandémie zhoršil napríklad preto, že ich rodičia pracujú v kritickej infraštruktúre a nemajú čas sa deťom dostatočne venovať.

Minulý rok sa do projektu zapojilo 244 základných škôl, teraz ich je 419. Na školách sa bude počas letnej školy konať 1 331 týždenných cyklov. "Základné školy môžu realizovať Letnú školu v päťdňových cykloch od 9. do 27. augusta. Počas jedného cyklu (týždňa) môže škola realizovať program súbežne vo viacerých skupinách. Školy môžu zvoliť krátky cyklus – štyri až šesť vyučovacích hodín denne alebo dlhý cyklus – sedem až desať vyučovacích hodín denne,“ uvádza rezort školstva.

Do programu sa mohli zapojiť aj stredné odborné školy či konzervatóriá. Tie žiakom ponúkli náhradu praktického vyučovania a umeleckej praxe, ktoré sa dali počas pandémie uskutočniť len obmedzene. "Do projektu sa zapojilo celkovo 34 stredných škôl v 207 cykloch. Stredné školy môžu organizovať Letnú školu v trvaní 10 alebo 15 dní s denným počtom hodín štyri až šesť, a to tiež počas troch posledných týždňov augusta,“ uzatvára rezort školstva.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

12:40 V siedmom nebi
15:10 Inkognito
16:40 Hoď svišťom
13:45 Poklady z blšáku II.
14:15 Majstri aukcií I.
14:45 Majstri aukcií I.
13:40 Prvé oddelenie
14:10 Prvé oddelenie
14:35 Vražedné čísla I. + II.
13:50 Volám sa Caillou V.
14:15 Pat a Mat
14:30 Zabi nudu! II.
12:25 Pompeje
14:15 Věř mi
15:55 E.A. Poe: Podivný experiment