Skoro jasno
14°
Bratislava
Urban
25.5.2024
Finančný expert: Predpokladá sa ďalší nárast cien nehnuteľností
Zdielať na

Finančný expert: Predpokladá sa ďalší nárast cien nehnuteľností

BRATISLAVA / Môže to ešte rásť? Kam až? Ceny nehnuteľností nepoznajú krízu a lámu každý štvrťrok rekordy. V druhom kvartáli sme zlomili historicky aj čerpanie úverov na bývanie. Analytici najprv neverili, že to môže tak rásť, najnovšie si však myslia, že ešte stále môže. Dostávame sa dokonca do nepríjemnej špirály, ktorá tlačí ceny nehnuteľností do závratných výšok. Slováci pritom takí bohatí nie sú.

Cez 18% priemerne poskočili medziročne nehnuteľnosti. Ako keby to bol rok hojnosti a nie boja s pandémiou. Tešia sa najmä tí, ktorí predávajú. "Keď ste minulý rok kúpili trojizbový byt v Bratislave za 175 tisíc eur, tento rok by ste za ten istý byt zaplatili viac ako 200 tisíc eur," skonštatoval Tomáš Šiffalovič, partner Tom & Tiles.

Pandémia zmenila jedine to, že medzikvartálne rastú rýchlejšie domy ako byty. Najmä počas lockdownu chceli byť ľudia izolovaní s možnosťou aspoň menšieho výbehu. Byty sú však na meter štvorcový naďalej drahšie. 2 300 eur priemerne je celkom slušná pálka. Neustálym rastom sa divia aj odborníci. Toto už nikto nečakal. "Či už je strop... my sme už predikovali, že ceny by mali rásť o niečo pomalšie. Nestalo sa tak," uviedol Martin Lazík, analytik NARKS (Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska).

"Úrovňovo sú tieto ceny zatiaľ najvyššie, aké sme na Slovensku zaznamenali, avšak túto úroveň prekonávame v podstate každý štvrtok," povedal Roman Vrbovský, analytik makroekonómie NBS. Viacerí analytici, či realiťáci vravia, že ku korekcii cien nepríde ani najbližší štvrťrok a ani ten ďalší. "Čakať na pokles cien nehnuteľností sa rozhodne neodporúča, pretože sa predpokladá ďalší nárast," myslí si finančný expert Marián Bulík.

Za zlé správy pre kupujúcich môže viacero faktorov. Nehnuteľností v ponuke je jednoducho málo. "Aby bolo z čoho vyberať a zároveň si nehnuteľnosti navzájom cenovo konkurovali," povedal Martin Lazík. Historicky nízke úroky na hypotekách už netreba ani snáď spomínať. S pandémiou sa pritom pridáva ďalší faktor. "Sledujeme výrazne zdražovanie stavebných materiálov, čo sa taktiež prejavuje a bude prejavovať v konečnej cene nehnuteľnosti," dodal Tomáš Šiffalovič

Dobré to nie je ani pri starších bytoch, ktoré materiály na stavbu už nepotrebujú, predávajúci ale takticky vyčkávajú. "Preto je nízka ponuka, pretože ľudia očakávajú, že to bude rásť aj naďalej," uviedol Lazík. Dostávame sa tak do kolotoča, keď je nových bytov žalostne málo a predávajúci starších čakajú, že ceny ešte vyskočia hore. Táto špirála má za následok že nižšie ceny bytov sú na Slovensku nedohľadne. "Predpokladáme kontinuálny nárast cien na úrovni 10-15%," skonštatoval na záver Šiffalovič.

Súvisiace články