Vznikne na Slovensku nový národný inštitút? Lengvarský sľubuje úsporu 3 milióny, opozícia nešetrí kritikou

Vznikne na Slovensku nový národný inštitút? Lengvarský sľubuje úsporu 3 milióny, opozícia nešetrí kritikou

BRATISLAVA / Po predĺženom víkende sa poslanci vrátili do parlamentných lavíc. Rokovanie sa začalo o deviatej ráno a prvým ministrom, ktorý v utorok predkladal návrhy zákonov je šéf rezortu zdravotníctva.

Debata v parlamente začala zľahka, návrhom ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského o vytvorení Národného inštitútu pre hodnotu a technológiu v zdravotníctve. Za tento krok si minister zaslúžil kritiku zo strany opozície. Snaha tohto nového úradu, ktorý by mal vzniknúť v januári je ušetrenie 3 miliónov eur. Opozícia ale kritizuje, že náklady na vytvorenie úradu či personálne zabezpečenie by úsporu pohltili.

Ministerstvo ale argumentuje tým, že rezort nemá kapacitu na posudzovanie nových spôsobov liečby či technológií. Opozícia tvrdí, že je to nezmysel a trafika pre nového nominanta.

Ďalším zo zákonov je zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Pozmeňovací návrh prišiel od Anny Záborskej, ktorý by mal zmeniť systém povinnosti lekárov obhliadajúcich zosnulých. Tento zákon sa naposledy menil v roku 2018, kde obhliadky organizovali firmy, keďže bolo množstvo sťažností na to, že príbuzní museli dlho čakať. Opozícia sa obáva pritom, že takáto situácia nastane opäť. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou hovorí o úspore, ktorá aj zníži cenu za výkon.

Odmeny za pohotovostnú službu budú po novom rovnaké pre lekárov aj zubárov. Umožní to poslanecká novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú v utorok schválil parlament. Súčasne platné znenie zákona totiž garantovalo minimálnu výšku mzdy lekára v pracovnoprávnom vzťahu s organizátorom v ambulancii pevnej ambulantnej pohotovostnej služby, a to v sume 12 eur za hodinu. Súčasne však zákon opomínal rovnakú garanciu minimálnej výšky hodinovej mzdy pre zubných lekárov, ktorí vykonávajú zubnú pohotovosť.

Ako v materiáli uviedli koaliční poslanci, pri novele sa inšpirovali praktickými skúsenosťami zubárov. Tí v niektorých prípadoch poukazujú na zneužívanie doteraz platného znenia zákona v ich neprospech. Niektorí poskytovatelia zubnej pohotovosti, ktorí na zabezpečenie výkonu tejto služby využívajú aj iných zubárov na základe osobitnej zmluvy, im totiž vnucovali neprimerane nízke podmienky odmeňovania. Toto vnucovanie bolo možné okrem iného v dôsledku nedostatočnej právnej úpravy.

Práva úprava pritom podľa poslancov ponechávala odmeňovanie na dohode „zmluvných strán“, teda poskytovateľa, ktorý je prevádzkovateľom ambulancie zubno-lekárskej pohotovostnej služby a zubárom, ktorý je povinný vykonávať službu v tejto ambulancii. Vzhľadom na sankciu však boli zubní lekári nútení prijať aj neprimerane nízke podmienky. V niektorých prípadoch napríklad výška odmeny predstavovala štyri eurá za hodinu, ojedinele sa vyskytovali dokonca aj prípady bez nároku na odmenu. "Povinnosť vykonávať pohotovostnú službu majú okrem zubných lekárov aj všeobecní lekári či pediatri, títo však majú zákonom určenú minimálnu výšku odmeny za výkon tejto služby," konštatovali poslanci s tým, že v praxi tak boli zubní lekári diskriminovaní.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

13:40 Pravá blondínka 2
15:50 Nová záhrada
16:50 Na chalupe
14:30 Záchranári
15:20 Mačka a pes
17:30 Denník ľadovej princeznej
14:40 Dr. Harrow
15:50 Dr. Harrow
16:55 9-1-1
14:50 Tashiho svet
15:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
15:15 Jahôdka a jej kamaráti I.
13:15 Rin Tin Tin
15:05 Můj kámoš špión
16:55 Kdybych měl křídla