Zatiahnuté, dážď
11°
Bratislava
Cyprián
27.9.2022
Maroš Žilinka preložil Dobroslava Trnku do Žiliny. Funkciu prokurátora ale vykonávať nemôže
Zdielať na
Slovensko

Maroš Žilinka preložil Dobroslava Trnku do Žiliny. Funkciu prokurátora ale vykonávať nemôže

ŽILINA / Generálny prokurátor Maroš Žilinka na základe rozhodnutia odvolacej disciplinárnej komisie preložil prokurátora Dobroslava Trnku z Generálnej prokuratúry SR na Krajskú prokuratúru Žilina.

Ako informoval hovorca GP SR Dalibor Skladan, Trnkovi zároveň naďalej trvá dočasné pozastavenie výkonu funkcie prokurátora z dôvodu, že je trestne stíhaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti so zvukovou nahrávkou označovanou „Gorila“. V tomto prípade už prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Okresný súd Bratislava 1. „Prokurátor, ktorému bol dočasne pozastavený výkon jeho funkcie, nemá počas tohto pozastavenia práva a povinnosti prokurátora a nesmie vykonávať funkciu prokurátora,“ vyhlásil Žilinka.

O preložení Trnku na nižší stupeň prokuratúry rozhodla odvolacia disciplinárna komisia v piatok 14. mája, keď zrušila pôvodne rozhodnutie disciplinárnej komisie, ktorá mu v októbri minulého roka navrhla 15-percentné zníženie platu na obdobie troch mesiacov. Bývalý šéf prokuratúry čelil disciplinárnemu konaniu pre výroky týkajúce sa nahrávky so stíhaným Marianom K. a tiež za vyjadrenia k prepusteniu Jozefa Majského z väzby. Výroky odzneli v rozhovore pre televíziu Markíza na jeseň 2019.

Dobroslav Trnka pôsobil vo funkcii generálneho prokurátora v rokoch 2004 až 2011.

Súvisiace články

Najčítanejšie