Europoslanec Bilčík o očkovacom preukaze: Nikto nebude mať zákaz cestovať

16.04.2021 09:40 Noviny.sk Slovensko

Europoslanec Bilčík o očkovacom preukaze: Nikto nebude mať zákaz cestovať

BRATISLAVA / Krajiny Európskej únie sa konečne dohodli na zavedení digitálneho zeleného očkovacieho preukazu, takzvaného covid passu do praxe. Jeho spustenie do prevádzky je naplánované na koniec júna.

​Covid pas je horúcou témou aj v europarlamente. Jeho cieľom má byť slobodnejšie a voľnejšie cestovanie. To si však vyžaduje spoločné stanovisko všetkých členských štátov EÚ. Samotný pas bude v dvoch podobách, a to digitálnej a tlačenej. "Budú tam všetky nevyhnutné osobné údaje. Bude ich tam veľmi málo. Napríklad o tom, či ste alebo nie ste očkovaný, alebo či máte PCR test, či iný doklad od lekára, že môžete cestovať. Iný členský štát EÚ uzná tento covid pas," objasnil Bilčík. Európska komisia pritom vedie diskusie s inými štátmi. Okrem krajín 27 členských krajín EÚ by sa mohlo uvoľniť primárne cestovanie do krajín Európskeho hospodárskeho priestoru, a to do Nórska, Islandu, Lichtenštajnska. Ďalšou krajinou, s ktorou vedie Európska komisia diskusiu je Veľká Británia, kde sa žije a pracuje veľa Slovákov.

Na úplnú voľnosť pohybu to ale podľa Bilčíka nestačí. Cestu vidí vyhlásením ukončenia pandémie a očkovaní. "Covid pas bude slúžiť na to, či ten človek bol zaočkovaný. Ak nebol bude mať dostupné alternatívy, ako dať si spraviť PCR test, prípadne ak prekonal covid, bude to súčasťou dokladu," objasnil Bilčík. Nie je tak povinnosťou byť zaočkovaný v prípade, ak chcete vlastniť covid pas. Zatiaľ nie je známe, akým spôsobom sa preukaz dostane medzi občanov. Túto kompetenciu preberie na seba štát a preukaz bude bezplatný.

Do covid pasu sa budú podľa Bilčíka počítať len vakcíny registrované Európskou úniou, pre Slovákov to môže zatiaľ predstavovať eventuálne riziko v prípade, že by sa začalo u nás očkovať neregistrovanou vakcínou Sputnik V.  Bude však na každom členskom štáte či neregistrovanú vakcínu na svojom území povolí. 

O samotnej platnosti preukazu sa ešte vedú diskusie no ako europoslanec naznačil, trvanie by malo byť do konca pandémie. 

​Čo nezaočkovaní?

Podľa europoslanca Vladimíra Bilčíka nikto nebude mať zákaz cestovať. "Budú tu dostupné alternatívy a jedna z nich je PCR test. Tu si myslím, že je potrebné povedať, aby každý občan mohol tak ako dnes sa môže dať bezplatne zaočkovať, tak by mal mať nárok na dostatočný počet bezplatných PCR testov,"  skonštatoval Bilčík. Európska únia tak neplánuje obmedzovať pohyb len na základe očkovania. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

18:00 Prestreté
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:55 Prvé oddelenie
18:20 Prvé oddelenie
18:50 Prvé oddelenie
17:55 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VI.
18:10 Petronela Jabĺčková
18:25 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
18:35 Tom Gates
16:50 Já, kocour
18:30 Životy svatých 1/2
20:15 Slon na útěku