Slovensko čelí žalobe Európskej komisie pre zlú kvalitu ovzdušia. Riešenia pritom ležia na stole

Slovensko čelí žalobe Európskej komisie pre zlú kvalitu ovzdušia. Riešenia pritom ležia na stole

BRATISLAVA / Slovensko čelí žalobe Európskej komisie pre zlú kvalitu ovzdušia. Dôvodom je prekročenie stanovených limitov a absencia primeraných opatrení na zlepšenie tohto stavu. Najväčší podiel na znečisťovaní ovzdušia má u nás predovšetkým vykurovanie na vidieku a doprava. Riešenia pritom ležia na stole.

Znečisteným ovzduším je na Slovensku ohrozených približne 400 tisíc domácností. Opatrenia jednotlivých vlád vyhodnotila Európska komisia ako neskoré a neúčinné a preto na nás podala žalobu na Európsky súdny dvor. Keďže nie sme jediná krajina únie s týmto problémom – žalobe čelí až 18 z nich, o riešeniach je ešte priestor diskutovať. Ministerstvo hospodárstva v týchto dňoch predložilo vodíkovú stratégiu, no v najbližších rokoch sa ako rýchlejšie a účinnejšie zdá efektívne využitie plynu.


"Na Slovensku je v súčasnosti takmer stotisíc nevyužívaných plynových prípojok, ktoré sú väčšinou v oblastiach, ktoré majú problém s kvalitou ovzdušia a kde je veľké riziko znečistenia tuhými znečisťujúcimi látkami. Sú to najmä okresy Námestovo, Žarnovica a Rožňava," uviedol výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský.

Prechod na čisté zdroje energie je zdĺhavý a nákladný. Ochrana ovzdušia by preto mala byť aj súčasťou plánu obnovy, kde sa treba zamerať na energetickú neutralitu, čo znamená – rozvíjať nielen jednu, ale hneď viacero alternatív.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
18:35 Skutočné príbehy
19:40 Profesionáli VIII.
20:30 Nočný lovec
19:00 Kosti X.
20:10 9-1-1: Texas
20:55 Myšlienky vraha IX.
19:00 Malí fidlikanti
19:20 Arthur a Minimojovia
19:45 Ruby z dúhy I.
18:30 Životy svatých 1/2
20:15 Fukušima
22:20 Bublina