Začalo sa historicky prvé elektronické sčítanie obyvateľov Slovenska, stačí na to mobil alebo počítač

15.02.2021 19:50 Noviny.sk Slovensko

Začalo sa historicky prvé elektronické sčítanie obyvateľov Slovenska, stačí na to mobil alebo počítač

SLOVENSKO / K elektronickému sčítaniu obyvateľov postačí Slovákom mobil, tablet alebo počítač. Kto nemá prístup k internetu, môže o pomoc požiadať obec alebo telefonicky kontaktovať štatistický úrad. Sčítanie obyvateľov má úspešne za sebou už aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Na Slovensku sa začalo historicky prvé elektronické sčítanie obyvateľov domov a bytov. Na tlačovej konferencii to uviedol predseda Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) Alexander Ballek a generálna riaditeľka sekcie sociálnej štatistiky a demografie ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková. Tých v pondelok prijala prezidentka Zuzana Čaputová

"Bolo to naozaj veľmi rýchle a pomerne jednoduché sčítanie obyvateľov. Je to príležitosť raz za desať rokov odovzdať určité údaje štátu práve kvôli tomu, aby z toho mohli vyplývať isté naše práva a možnosti," vyhlásila prezidentka. Hlava štátu sa zapojila do sčítania a zadala svoje údaje do sčítacieho systému. Prvé vyplnené formuláre začal ŠÚ SR evidovať už krátko po polnoci. Na výber je až osem jazykov. 

Sčítanie je povinné. Zúčastniť sa ho tak musí každý obyvateľ Slovenska. Prebieha od 15. februára do 31. marca. Za neplnoleté osoby je povinný vyplniť formulár rodič, prípadne zákonný zástupca dieťaťa. Vyplnenie formulára ľuďom nezaberie viac ako desať minút a možno ho vykonať z mobilu, tabletu či notebooku. Obyvatelia budú mať okrem webovej aplikácie na stránke www.scitanie.sk k dispozícii aj mobilnú aplikáciu SODB 2021 pre operačné systémy iOS a Android. Ľudia by do formulára mali uvádzať údaje platné k 1. januáru 2021. Ak sa teda niekto napríklad 20. januára oženil, mal by do sčítacieho formulára napriek tomu uviesť, že je slobodný.

Formulár štandardne obsahuje 14 otázok, pri deťoch či dôchodcoch sa ich počet môže líšiť. V prípade otázok sa obyvatelia môžu obrátiť na telefónne číslo 02/20 92 49 19. Na vyplnenie formulára má každý človek 45 minút. V prípade, že sa obyvateľ pri vypĺňaní formulára pomýli, môže sa v záverečnom zhrnutí ešte k jednotlivým odpovediam vrátiť a odpovede editovať. Pri odhlásení sa zo systému sa formulár do systému nezaeviduje. Ľudia, ktorí by si chceli vyplnenie formulára dopredu vyskúšať, budú môcť skúšobné vyplnenie formulára zmazať odhlásením.

Sčítaniu obyvateľov domov a bytov predchádzalo sčítanie domov a bytov. To začalo 1. júna 2020 a oficiálne bolo ukončené dnes. Na sčítaní pracovalo 4 940 poverených osôb a 815 manažérov. Celkovo bolo na Slovensku napočítaných 1 020 340 bytových domov, 1 095 159 rodinných domov a 94 927 iných obydlí, ako napríklad hausbóty či chaty.

Polícia upozorňuje na hoax o spojení sčítania obyvateľov s nasadením „smrtiacej“ vakcíny

Polícia upozorňuje na hoaxy na sociálnych sieťach o tom, že sčítanie obyvateľov 2021 je spojené s nasadením „smrtiacej“ vakcíny či s príchodom migrantov. Polícia vo svojej stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR na sociálnej sieti uviedla, že sčítavanie obyvateľov nie je žiadnou novinkou a má svoj význam a históriu.

„Sčítanie obyvateľov, domov a bytov ako jediné zisťovanie umožňuje zapojenie všetkých obyvateľov SR. Prináša po desiatich rokoch komplexný pohľad na to, ako sa Slovenská republika a jej obyvatelia za desať rokov zmenili a má veľký význam pre podporu rozhodovania, čo môže posunúť Slovensko vpred,“ vysvetlila polícia. Dodala, že výsledky zo sčítania prezentujú demografickú, sociálnu, národnostnú a náboženskú štruktúru obyvateľstva na danom území, rovnako poskytujú informácie o štruktúre bytov a domov.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA/Štatistický úrad SR/Hoaxy a podvody

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:40 Profesionáli III.
20:30 Všetko čo mám rád
22:25 Všetko čo má Ander rád
19:30 Prvé oddelenie
20:10 Vražedné Miami
21:00 Dr. House VIII.
19:35 Arthur a Minimojovia
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
18:25 Kolo zázraků
20:15 Šachový princ
22:10 Safe