Európa bola pri schvaľovaní vakcín pomalá. Pochybenia otvorene priznala Ursula von der Leyen

Európa bola pri schvaľovaní vakcín pomalá. Pochybenia otvorene priznala Ursula von der Leyen

BRUSEL / Európska komisia nebola dostatočne rýchla pri schvaľovaní vakcín a priveľmi sa spoliehala na výrobcov a rýchlosť ich výroby. Pochybenia otvorene už priznala šéfka Európskej komisie v Bruseli. Reagovala tým na kritiku pomalého očkovania v členských krajinách a nedostatok vakcín.

Europoslanci dokonca hovoria o tom, že si predvolali do pléna šéfku európskej komisie na koberček

"Už od septembra sme požadovali, aby komisia nám umožnila kontrolovať to ako sa obstarávajú vakcíny. Doteraz sa tomu bránili. Teraz si komisia sype popol na hlavu," povedal europoslanec Martin Hojsík.

"Zmluvy s dodávateľmi vakcín jednoznačne mali byť transparentné, mali byť zverejnené," vyhlásil dodal Eugen Jurzyca.

"Boli sme pomalí pri schvaľovaní vakcín. A možno sme si boli až príliš istí tým, že čo si objednáme, dostaneme včas," vyhlásila Ursula von der Leyen.

Šéfka eurokomisie po kritike prisľúbila, že začínajú pracovať na rýchlejšom administratívnom procese schvaľovania vakcín. A podľa europoslancov nás “dobehli” úspechy v rokovaniach o cene vakcíny.

"Sa nám podarilo vyrokovať naozaj nižšiu cenu za vakcíny, no teraz tie krajiny ktoré až tak úspešné neboli a vakcíny majú drahšie, sa k tým vakcínam dostali skôr," ozrejmil europoslanec Michal Wiezik.

Spor s Astra Zenecou

Brusel vedie spor aj s firmou Astra-Zeneca, ktorá oproti pôvodnému sľubu obmedzila dodávky približne o polovicu a dodáva ich práve do krajín mimo Únie. Aj preto Komisia zaviedla systém kontrol exportu očkovacích látok vyrábaných v Únii.

"EÚ je najväčším výrobcom vakcín na svete. Na našom území sa vyrába väčšina tých vakcín, ale naše tempo očkovania je veľmi slabé. Sú to iba 3% celoeurópskej populácie," konštatuje poslanec Európskeho parlamentu Michal Šimečka.

Ale pomaly sa už hovorí aj o nákupe vakcín pre krajiny mimo EÚ. Práve pre tie chudobnejšie

"Aby sme zároveň zabezpečili dostatok vakcín pre okolité štáty v našom susedstve, pretože bez toho aby sme zaočkovali ľudia za hranicami EÚ, EÚ nebude bezpečná," myslí si europoslanec Vladimír Bilčík.

"Dobrou správou je, že vďaka výskumu podporenému aj Európskou komisiou sú výrobcovia vakcín dnes pripravení aj na nové varianty koronavírusu," uzavrel europoslanec Peter Pollák.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 Trhlina
22:00 Trhlina
23:30 Semafor
20:30 Pravidlá boja
22:55 Susedská hliadka
01:05 Simpsonovci I.
21:55 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
22:55 Kosti II.
23:45 Klamári I.
21:35 Krtko
22:05 Kúzlovanie
22:15 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:15 Tulák
22:10 Nevlastní dcera
23:50 Armáda jednoho