Po očkovaní proti Covidu-19 zomrel na Slovensku jeden pacient, mal viaceré chronické ochorenia

Po očkovaní proti Covidu-19 zomrel na Slovensku jeden pacient, mal viaceré chronické ochorenia

BRATISLAVA / Po očkovaní proti Covidu-19 zomrel na Slovensku prvý pacient. Muž mal 79 rokov a trpel viacerými chronickými ochoreniami. A práve tie pitva určila aj ako hlavnú príčinu úmrtia.

Ako uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková, k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu pacienta, prispeli aj mierne nežiaduce účinky po očkovaní – a teda horúčka a slabosť. Juríková doplnila, že podobné prípady sa objavili vo viacerých európskych krajinách. "Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv bolo nahlásené jedno podozrenie na úmrtie po vakcíne na prevenciu ochorenia Covid-19. Ide o prípad podobný tým, ktoré poznáme z Nórska, Nemecka či iných európskych krajín," ozrejmila Jurkemíková.

Ako ďalej doplnila, príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtím bola vyhodnotená ako možná. Jurkemíková tiež prízvukovala, že očkovanie u pacientov vo vysokom veku s viacerými chronickými ochoreniami, ktorým by aj mierne nežiaduce účinky mohli spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti, je potrebné posúdiť individuálne.

O možnej súvislosti medzi očkovaním a úmrtím hovorí aj Krajčí

Na prípad úmrtia 79-ročného muža reagoval aj minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. "Sledujeme, aké sú stavy aj v okolitých krajinách. Treba to zobrať vážne, je tam možná súvislosť. Ja som už na začiatku hovoril, že zhruba 2,8 percent ľudí má nežiadúce účinky. Tí ľudia sú často spájaní s ich práceneschopnosťou," vyjadril sa k prípadu Krajčí. Šéf rezortu zároveň uviedol, že nežiaduce účinky môžu nastať predovšetkým po druhej dávke vakcíny. Krajčí tiež doplnil, že očkovanie u tých najfragilnejších ľudí by mal lekár poriadne zvážiť.

ŠÚKL eviduje 24 závažných hlásení na nežiaduce účinky po vakcíne Comirnaty

Štátny ústav k pondelku evidoval 353 hlásení na podozrenia na nežiaduce účinky po vakcíne Comirnaty. Z toho 24 hlásení bolo vyhodnotených ako závažných. Najčastejšie hlásené sú bolestivosť v mieste vpichu a bolesť ramena či končatiny, do ktorej bola podaná vakcína. Ďalej sú to očakávané nežiaduce účinky po očkovaní, ako napr. zvýšená teplota, zimnica, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, slabosť, únava, nevoľnosť a iné. Medzi podozreniami na závažné nežiaduce účinky sú napríklad alergické reakcie alebo prekolapsový stav. "Zatiaľ nahlásené podozrenia na nežiaduce účinky sú obvyklé a sú v súlade so známymi nežiaducimi účinkami, ktoré sú uvedené aj v dokumentácii k lieku," ozrejmila Jurkemíková.

Hovorkyňa zároveň pripomenula, že každé hlásené podozrenie na závažný nežiaduci účinok sa prešetruje a nežiaduce účinky sa monitorujú štátnym ústavom na Slovensku a na celoeurópskej úrovni. "Bezpečnosť vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19 sa vyhodnocuje aj bezpečnostným výborom Európskej liekovej agentúry na mesačnej báze," dodala Jurkemíková.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

08:00 Krúdovci
10:00 Avengers: Endgame
14:05 Mission: Impossible
09:45 Skutočné príbehy
11:00 Slnečná
12:45 Dr. Ludsky
09:10 Tanec je moja vášeň
11:35 Kosti III.
12:35 Kosti III.
09:35 Sníček a Dúhalka
09:50 Knihy od Stonožky
10:00 Cesta za pokladom
09:20 Gagarin
11:25 Tankový prapor
12:55 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část