Snehová kalamita trápi východ Slovenska. Hasiči zaznamenali od rána vyše 100 výjazdov

Snehová kalamita trápi východ Slovenska. Hasiči zaznamenali od rána vyše 100 výjazdov

VÝCHODNÉ SLOVENSKO / Husté sneženie komplikuje dopravu najmä na východe Slovenska. Zasahovať museli aj hasiči. V Košickom kraji boli ráno na viac ako tridsiatich výjazdoch, v prešovskom potrebovali ich pomoc viac ako dvadsať krát. Hasiči odstraňovali najmä popadané stromy z vozidiel, ciest či striech. V Poprade napadalo dokonca 40 centimetrov snehu. No časť z nádielky sa ušla aj obyvateľom tretieho najväčšieho slovenského mesta. V Prešove. Už menej radosti mali vodiči najmä kamiónov a distribútori elektriny.

Prešovský kraj

Malebne to vyzeralo na najväčšom prešovskom sídlisku. Husto snežiť začalo už uprostred noci a pokračovalo aj dopoludnia. Sánkovať sa dalo rovno pod oknami panelákov. Na cestách to už taká idylka nebola. Za Prešovom stáli kamióny aj v niekoľko kilometrových kolónach. Niektoré úseky boli pre kamióny neprejazdné a tak niektorí vodiči čakali aj niekoľko hodín kým mohli prejsť.

Hasiči vo viacerých okresoch prešovského kraja sa od rána pomaly nezastavili. Autá či autobusy mimo cesty, ale i stromy či stĺpy popadané pod ťarchou ťažkého mokrého snehu. Vplyvom silného vetra, tvorby snehových jazykov a sneženia zaznamenala Východoslovenská distribučná len dopoludnia vyše 28-tisíc odberných miest s prerušenou distribúciou elektriny. Príčinami výpadkov distribúcie elektriny sú najmä spadnuté stromy na distribučnom vedení, či potrhané vodiče.

Rožňavský okres

Situácia nebola priaznivá ani v rožňavskom okrese. Na horskom priechode Soroška sa v noci skrížili kamióny a cez Dobšinský kopec sa od rána nedostali nákladné autá. Problémy mali dokonca aj cestári.

Pre nákladnú dopravu bol od skorého rána aj Dobšinský kopec, posypové vozidlá sa na miesto dostali až pred obedom. " Policajti nám povedali, že od rána neboli na kopci cestári.Je to veľmi smutné na dobu aká je," okomentoval vodič kamióna. Jeden zo sypačov sa na klzkej ceste nedokázal ani pohnúť. Na pomoc mu museli prísť ďalšie tri autá. Dobšinský kopec tak bol neprejazdný pre nákladnú dopravu.

Frekventovaná cesta tak bola v pondelok prázdna a viacerí vodiči neskrývali svoj hnev. "Strašná je to situácia.Nechápem prečo kašlú na túto cestu," okomentoval cesujúci.Na horskom priechode Soroška sa v noci skrížili kamióny a cez Dobšinský kopec sa od rána nedostali nákladné autá. Problémy mali dokonca aj cestári. 

Košice 

Sneh a vietor. Táto kombinácia potrápila vodičov na cestách v Košiciach ale aj v okolí. Predpovede meteorológov sa napokon potvrdili. Celé východné Slovensko zasiahlo v noci husté sneženie. Ľudia sa nevedeli dostať domov z nočných smien, meškali autobusy, vlaky ale aj zásobovanie potravín.


"Zamrznuté je a nedá sa vyjsť. Cesta je uzavretá. Sú tam popadané stromy tak musíme tu teraz stať. Nevieme možno hodinu, možno dve," povedal čakajúci.

V Košickom kraji je približne 8 problematických úsekov kde snehová kalamita narobila škody. Najhoršia situácia bola na horskom priechode Dargov, kde sa skrížilo niekoľko kamiónov. Kolóna aút stála v oboch smeroch a tiahla sa až do 7 kilometrov vzdialenej dediny Svinica. "Som zdravotník, idem akurát z nočnej služby a bohužiaľ tak stojíme tu a dúfajme, že sa čoskoro dostanem aj domov a sa dobre vyspím," povedala cestujúca zdravotníčka.

Predseda košického kraja však vidí problém aj v letných pneumatikách na niektorých nákladných vozidlách. "Je to už taký by som povedal kolorit stále keď nasneží kedže stále mame kamióny a kamionistov, ktorí napriek tomu, že je zimné obdobie jazdia na letných pneumatikách. Radšej to nechcem rozvádzať. Z môjho pohľadu je to absolútná bezočivosť," informoval predseda kraja Rastislav Trnka.

Zamagurie

Bohatá snehová nádielka sa ušla aj Zamagurčanom,  cesty  do niektorých odľahlých dedín boli prekryté bielou perinou. Sypače mali veľa práce na hlavných ťahoch,na tie vedľajšie cesty sa dostali až neskôr. 


 Zamagurskí vodiči jazdili disciplinovane, na cestách neboli ziadne vážnejsie kolízie. Snehu ale nasypalo dostatok. V Poprade približne 40 centimetrov, v Kežmarskom okrese o niečo menej a v Starej Ľubovni intenzívne snežilo ešte celé popoludnie.

Hasiči zasiahli viac ako stokrát

Hasiči v súvislosti so silným snežením, ktoré zasiahlo najmä východné Slovensko uskutočnili od 6.00 hod. ráno v dvoch krajoch celkom 108 výjazdov. Informovala hovorkyňa hasičského zboru Katarína Križanová. "Hasiči od skorého rána zasahujú v súvislosti so silným snežením, ktoré zasiahlo najmä oblasť dvoch krajov na východnom Slovensku. K 13.00 hod. uskutočnili príslušníci HaZZ celkom 108 výjazdov v súvislosti s odstraňovaním následkov nepriaznivého počasia. Situácia je naďalej najvážnejšia v Košickom kraji, kde bola pomoc hasičov potrebná doposiaľ 69-krát. V Prešovskom kraji uskutočnili 39 výjazdov. Pri týchto udalostiach zasahovalo celkom 140 príslušníkov, ktorí najmä odstraňovali popadané stromy, ktoré blokovali cestné komunikácie a taktiež pomáhali pri vyťahovaní zapadnutých vozidiel. Na mnohých miestach hasiči naďalej zasahujú," dodáva v tlačovej správe hovorkyňa.

Výstraha povodní

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) taktiež vydal výstrahu tretieho stupňa pred povodňou z topiaceho sa snehu a dažďa pre oblasť Trebišov - Roňava. Vzhľadom na existujúce snehové zásoby v povodiach, oteplenie a dážď je podľa meteorológov predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Prvý stupeň výstrah pred povodňami platí pre okresy Michalovce a Sobrance.

Čo očakávať od počasia v najbližších dňoch sa dozviete od meteorológa Najlepšieho počasia TV JOJ Daniela Cibulu.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:35 Súdna sieň
06:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:25 Stratené duše II.
09:20 Stratené duše II.
08:10 Divoké kone
09:45 Divoké kone
10:45 Prvé oddelenie
08:00 Malí fidlikanti
08:20 Viking Vicky
08:35 Petronela Jabĺčková
07:25 Hvězda na střední
09:05 Život je jízda...
10:50 Zůstaň nablízku