Plénum ÚS SR: Špeciálny súd bol zriadený v rozpore s Ústavou SR
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pokiaľ by však bol zrušený, desiatky odsúdených osôb by mohli žiadať obnovenie procesov, upozorňujú niektorí odborníci
Právoplatných rozsudkov Špeciálneho súdu sa tento nález netýka. Na úvod zasadania pléna informovala predsedníčka ÚS, že ústavný sudca Ladislav Orosz podal námietku zaujatosti voči vlastnej osobe, pravdepodobne v súvislosti s vyhrážkami voči nemu a jeho rodine. Plénum hlasovaním rozhodlo, že nebude vylúčený z rozhodovania.
Podanie skupiny 46 poslancov prijal ÚS SR 11. februára 2008. Následne na verejnom zasadnutí 17. marca tohto roku rozhodlo plénum o odložení rozhodnutia na dnes. Špeciálny súd bol zriadený zákonom číslo 458/2003 Zb. zák. O zriadení Špeciálneho súdu a Úradu Špeciálnej prokuratúry.
Pravicová koalícia v roku 2003 odôvodňovala vznik ŠS s celoslovenskou pôsobnosťou potrebou zabrániť prípadným lokálnym väzbám mafie na miestnych sudcov. Vznik ŠS však nenašiel jednoznačnú podporu ani v odborných kruhoch ani v politických stranách, ktoré vytvorili vládu po parlamentných voľbách v roku 2006.
Zrušenie ŠS však nesie so sebou určité riziká. Časť odborníkov upozornila už v minulosti na skutočnosť, že pokiaľ by bol Špeciálny súd zrušený na základe verdiktu ústavných sudcov, desiatky odsúdených osôb by mohli žiadať obnovenie procesov. Týkať by sa to mohlo napríklad kyselinárskeho gangu, vrahov z kauzy Devín banky či tunelárov nebankových spoločností, ale aj mafiánskych bossov Róberta O. a Branislava A. odsúdených trestným senátom ŠS na doživotie.
TV JOJ
GP SR: Vyjadrí sa až po doručení nálezu Ústavného súdu SR
Generálna prokuratúra (GP) SR sa vyjadrí k dnešnému nálezu Ústavného súdu (ÚS) k zriadeniu Špeciálneho súdu (ŠS) až po doručení rozhodnutia. Uviedla hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Močková.
Truban: Absolútne som neočakával takéto rozhodnutie pléna ÚS
"Absolútne som neočakával takéto rozhodnutie pléna ÚS. Rešpektujeme rozhodnutie ÚS, ale je to zlá správa pre Slovensko. Spoliehal som sa na to, že ÚS prihliadne na už existujúce rozhodnutia európskych orgánov ochrany práva, ktoré v minulosti riešili otázky súladu existencie špecifických jurisdikčných orgánov s národnými ústavami a medzinárodno-právnymi dokumentmi," povedal dnes predseda ŠS Michal Truban.
Zdôraznil, že bližšie dôvody rozhodnutia pléna ÚS nepozná a teda sa vyjadrí k nim až po uverejnení nálezu.
Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic sa k nálezu vyjadrí na dnešnom brífingu popoludní. "Treba rešpektovať nález Ústavného súdu," povedal dnes advokát a bývalý predseda Ústavného súd ČSFR Ernest Valko. Zdôraznil, že nález môže otvoriť celý rad problémov.
"Môj názor je, že takéto rozhodnutie sa dalo očakávať. V našich podmienkach takto kreovaný súd nemá opodstatnenie, čo bolo zreteľné od jeho vzniku a to výberom sudcov a výhodami, ktoré im boli poskytnuté. Ale aj nepomerom počtu rozhodovaných vecí v porovnaní so všeobecnými sudcami, ktorí rozhodovali ročne o 10 ráz viacej prípadoch," povedal dnes advokát Ondrej Mularčík.
"Plne rešpektujem rozhodnutie Ústavného súdu a považujem ho za správne," uviedol advokát Peter Filip.
"Súhlasím s nálezom a nemám k tomu čo dodať," povedal právny zástupca Andrej Lehoťan.
TASR
Ministerstvo spravodlivosti rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky (MS SR) rešpektuje dnešné rozhodnutie Ústavného súdu k existencii Špeciálneho súdu (ŠS).
"Sme radi, že zavážili odborné argumenty. Rezort spravodlivosti v zmysle verdiktu upraví legislatívu," povedal dnes hovorca MS SR Michal Jurči.
Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR pod vedením jeho predsedníčky Ivetty Macejkovej na dnešnom verejnom zasadnutí nálezom rozhodlo, že zriadenie Špeciálneho súdu nebolo v súlade s Ústavou SR.
SDKÚ-DS: Dnešok je čiernym dňom pre spravodlivosť na Slovensku
Za čierny deň pre spravodlivosť na Slovensku označili dnešný deň poslankyňa Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a podpredseda strany Ivan Mikloš v súvislosti s rozhodnutím Ústavného súdu (ÚS) k existencii Špeciálneho súdu (ŠS).
Žitňanská to považuje za tragickú správu pre právny štát a pre boj s korupciou. Ako dodala, rozhodnutie rešpektuje, ale je vnútorne presvedčená o tom, že vytvorenie ŠS bolo a je v súlade s Ústavou SR.
Taktiež neverí, že sudcovia ÚS rozhodovali nestranne a nezaujato. Podľa nej zlyhali a nevie sa zbaviť pochybnosti, že neboli protiprávne ovplyvňovaní.
Žitňanská poznamenala, že predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi sa splnil jeho cieľ, čo mu umožnil premiér Robert Fico.
"Za tieto kroky a zodpovednosť, ktorú nemôže zo seba sňať, budeme platiť vysokú daň, pokiaľ ide o spravodlivosť, právny štát a morálku v spoločnosti," upozornila na dnešnej tlačovej besede s tým, že dôsledky tohto rozhodnutia bude spoločnosť cítiť ešte veľmi dlho a budú sa dlho naprávať.
ĽS-HZDS: Rozhodnutie ÚS o protiústavnosti ŠS je víťazstvom odborných argumentov
Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) vníma dnešné rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) o protiústavnosti Špeciálneho súdu (ŠS) ako potvrdenie odborných argumentov, ktoré strana od začiatku prezentovala. Uviedla pre TASR hovorkyňa strany Monika Zakariásová.
"ĽS-HZDS súčasne pripomína, že motívom na zrušenie súdu v žiadnom prípade nebolo to, že by sa niektorý z jej predstaviteľov obával existencie ŠS. Naopak, na rozdiel od SDKÚ-DS, KDH a SMK ani jeden z predstaviteľov ĽS-HZDS nikdy pred ŠS nestál," uvádza sa v oficiálnom stanovisku strany.
Zakariásová zároveň zdôraznila, že ĽS-HZDS naďalej považuje boj s korupciou za prioritu, pričom riešenie vidí v efektívnej práci polície a prokuratúry.
Rozhodnutie ÚS neteší nezávislého poslanca Národnej rady SR Gábora Gála, ktorý zastáva názor, že na Slovensku je treba taký súd, ktorý sa vie vysporiadať so zvlášť závažnými trestnými činmi. "Ale nezostáva mi nič iné, ako rešpektovať rozhodnutie ÚS," uviedol.
Ako informovala hovorkyňa predsedu vlády SR Silvia Glendová, premiér Robert Fico berie na vedomie dnešné rozhodnutie ÚS SR týkajúce sa ústavnosti zriadenia a existencie ŠS, ako aj Špeciálnej prokuratúry. "Robert Fico rozhodnutia o oboch inštitúciách v plnej miere rešpektuje," uviedla.
Rozhodnutie ÚS bude rešpektovať aj SMK, hoci ho považuje za prekvapujúce. Potvrdila to hovorkyňa strany Eva Dunajská. "Podľa názoru SMK ŠS plnil dôležitú úlohu v procese upevnenia princípov právneho štátu v podmienkach slovenskej postkomunistickej spoločnosti, ako aj v oblasti vymožiteľnosti práva," tlmočila stanovisko strany hovorkyňa.
TASR
KDH: Zrušenie Špeciálneho súdu môže ohroziť životy ľudí
Zrušenie Špeciálneho súdu (ŠS) SR, z ktorého sú predstavitelia KDH zdesení a šokovaní, môže podľa podpredsedu strany Daniela Lipšica ohroziť životy ľudí. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že strana sa zrejme pokúsi o opätovné vytvorenie ŠS formou ústavného zákona.
"ŠS sa ukázal byť mimoriadne efektívny v boji proti organizovanému zločinu a korupcii. Preto niekomu prekáža. Otázka je, na koho strane je vláda? Tých, ktorým prekážal, alebo na strane slušných ľudí?" pýtal sa. Zároveň zdôraznil, že nikto nevie povedať, čo bude s prípadmi, ktoré ešte na ŠS nie sú skončené. "Keď títo ľudia (mafiáni, pozn. TASR) budú znovu na slobode vďaka rozhodnutiu Ústavného súdu, neohrozí to bezpečnosť a životy nevinných ľudí? Podľa mojej mienky áno," pripustil.
Exminister spravodlivosti zdôraznil, že ŠS mal obrovskú výhodu. "Bol nepodplatiteľný a neskorumpovateľný. Nikto nemal šancu jeho rozhodnutie ovplyvniť," vyhlásil a pýtal sa, kto dnes večer bude verdikt ÚS oslavovať.
"Kto bude otvárať šampanské okrem ministra spravodlivosti Štefana Harabina?"